O DOBROCENTRU

Dobrovolnický program vznikl ve Fakultní nemocnici u sv. Anny v Brně v roce 2015, jako snaha o zlepšení psychické kondice našich pacientů. Jelikož věříme, že dobrý duševní stav nemocného je klíčový pro celkové uzdravení, začali od října dobrovolníci pravidelně navštěvovat oddělení DRO (Doléčovací a rehabilitační oddělení) naší nemocnice.

V roce 2016 se aktivity DobroCentra rozšířily i na další oddělení Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně. Jedná se o II. IK (II. interní kliniku), KTLR (Kliniku tělovýchovného lékařství a rehabilitace) a I. NK (I. neurologickou kliniku). V roce 2021 se mezi zapojená oddělení zařadila NCHK (Neurochirurgická klinika) a v roce 2023 I. IKAK (I. interní kardioangiologická klinika).

Dobrovolníci s pacienty hrají společenské hry, chodí na procházky, předčítají, nebo si s pacienty jen tak povídají. Mimo to pro zpestření organizujeme na odděleních i nejrůznější kulturní akce (divadelní představení, autorská čtení, dílny, dílničky, zpívání s kapelou,…).

Co pro Vás znamená dobrovolnická činnost? Proč jste se stali dobrovolníky?

„Já osobně jsem do toho šel s tím, že jsem chtěl pomoci pacientům, psychicky je pozvednout nebo podpořit, pokud je to možné, protože si sám pamatuji, jak jsem se v nemocnici cítil. Samozřejmě bylo taky mojí motivací pacientům „zkrátit“ čas, kdy musí být v nemocnici, trochu jim ten pobyt vyplnit, zpestřit. Taky jsem chtěl smysluplně vyplnit svůj čas, protože má profesní dráha se postupně chýlí ke svému konci. Možná i získat nové zkušenosti.“

– Jaroslav

„K dobrovolníkům mě přivedl nejhodnější člověk, co znám, má dobrá kamarádka. Kromě svého zaměstnání nemám skoro žádné závazky, takže jí nedalo moc práce mě přesvědčit. Když mi to směny dovolí, rád se vším pomůžu. V kolektivu jsem potkal zajímavé, a i pár velice okouzlujících lidí. Většinou je to jen hodinka a jestli mi se podaří trochu zabavit a rozveselit byť jednoho člověka a přinést maličko světla do jeho pobytu v nemocnici, jsem za to rád.“

– Zdeněk

„Ráda trávím čas se starými lidmi. Aktivně jsem hledala, jak se k tomu dostat. Původně jsem začala jinde, teď jsem u DobroCentra a jsem za tu možnost, zpříjemnit pacientům pobyt, vděčná. Každá návštěva je jiná, z každé si odnesu jiný příběh. Já mám ráda moudrost starších, kterou mohu přejímat.“

– Nikola

„Dobrovolnictví pro mě představuje odpočinek, jelikož ve chvíli, kdy vstupuji do role dobrovolníka, nechávám za sebou všechny své všední i nevšední starosti a soustředím se pouze na přítomný okamžik. Dobrovolnictví mi také dává možnost se setkávat s různými lidmi, od kterých se vždy něco přiučím a mohu tak alespoň trochu nahlédnout do jejich vnímání světa. A nakonec mi dobrovolnictví přináší to nejdůležitější – radost, bez které by to v životě nešlo.“

– Katka

„Dobrovolničení mi dává možnost smysluplně strávit svůj volný čas; příjemný pocit, že něco, co dělám, může někomu hodně pomoci.“

– Žeňa

„Má motivace je jasná: snažím se vyjádřit své hluboké poděkování všem u svaté Anny, protože mi zachránili život, když to bylo potřeba. Takže chci i já pacientům pomoct, protože tak trochu vím, čím si procházejí.“ – Lukáš

„Dobrovolníkem jsem se stala náhodou, když mě sestra, která do této aktivity byla zapojená, požádala o pomoc. Už od 1. dne jsem měla pocit, že dělám něco, co má opravdu smysl. Díky dobrovolničení potkám spoustu zajímavých lidí, vyzkouším si nové činnosti a nemám pocit, že bych mohla svůj volný čas strávit jakkoli lépe.“ – Sára