budova C1, 2. NP
tel. +420 543 182 633
VEDOUCÍ AMBULANCE: MUDr. Martina Mračková
Náplní práce je zajištění všeobecné ambulantní neurologické péče, konziliární péče o hospitalizované i ambulantní pacienty naší nemocnice, akutní neurologická péče. Pracoviště je vybaveno na poskytování péče v obvyklém rozsahu včetně parenterální aplikace. K ambulanci je přiřazen denní stacionář pro infuzioterapii pacientů s roztroušenou sklerózou, vybavený šesti lůžky a čtyřmi infuzními křesly, obsazený zdravotní sestrou a dozorovaný ambulantním lékařem.
Součástí je ambulance EEG, EMG, ultrazvuková vyšetřovna pro cévní program, dále specializované ambulance pro diagnostiku (a léčbu) epilepsie, bolestí hlavy, roztroušené sklerosy, Parkinsonovy choroby, kognitivních poruch, nervosvalových chorob a spasticity.
tel. +420 543 183 324, +420 734 412 064
VEDOUCÍ CENTRA: prof. MUDr. Milan Brázdil, Ph.D.
Sestra: Marta Zedníčková, DiS.
Objednání, předpis receptů, tel. konzultace: po – pá 8:00 – 12:00
Lékaři centra:
doc. MUDr. Irena Doležalová, Ph.D.
MUDr. Jitka Kočvarová
MUDr. Irena Novotná
MUDr. Martin Pail, Ph.D.
prof. MUDr. Ivan Rektor, CSc.
MUDr. Ondrej Strýček, Ph.D.
MUDr. Eva Zatloukalová
Lůžkové oddělení 83 (objednávání pacientů k hospitalizaci) +420 543 182 654
EEG laboratoř +420 543 182 635
Video-EEG monitorování +420 543 182 657
Epileptochirurgický program + 420 543 183 607
Centrum pro epilepsie Brno (s programem diagnostiky a léčby komplikovaných, zejména farmakorezistentních epilepsií) bylo založeno v roce 1993 původně jako součást I. neurologické kliniky Fakultní nemocnice u sv. Anny a LF MU. Jeho aktivita navázala na více než půl století trvající specializaci pracoviště v oboru epileptologie a klinické neurofyziologie. V současnosti v rámci centra úzce spolupracuje hned několik klinických pracovišť z obou brněnských fakultních nemocnic (www.epilepsiebrno.cz).
Centrum zajišťuje komplexní péči o epileptické pacienty dospělého i dětského věku a superkonziliární péči o problematické (farmakorezistentní) případy. Mimo vlastní zdravotnický personál (přes 40 zaměstnanců) má Centrum pro epilepsie Brno jako t. č. jediné centrum v ČR k dispozici na plný úvazek i specializovanou sociální pracovnici, která v rámci poskytované komplexní péče o pacienty napomáhá řešit i jejich sociální problematiku. Centrum zajišťuje vysoce specializovanou péči nejen o pacienty z České republiky, ale často řeší i pacienty ze zahraničních zemí, zejména ze Slovenska.
Po zahraničním vyškolení lékařského týmu v epileptochirurgické problematice byl v roce 1995 zahájen program chirurgické léčby epilepsie (v součinnosti s Neurochirurgickou klinikou FNUSA a LF MU, Klinikou zobrazovacích metod FNUSA a LF MU a Klinikou dětské neurologie Fakultní nemocnice Brno a LF MU). Byla ustanovena interdisciplinární indikační komise Centra pro chirurgické výkony s pravidelnými týdenními zasedáními.
Současné personální a technické vybavení centra umožňuje provádět kompletní spektrum epileptochirurgických terapeutických zákroků (anteromediální temporální resekce, selektivní amygdalohipokampektomie, rozšířené lezionektomie, fokální kortikální resekce, parciální kalozotomie, stimulace nervus vagus, stimulace ncl. thalami anterior) u dospělých i dětských pacientů. Ve spolupráci neurologických pracovišť a Neurochirurgické kliniky u svaté Anny je v indikovaných případech realizováno invazivní (intrakraniální) video-EEG vyšetření a peroperační elektrokortikografie s peroperačním mapováním elokventního kortexu. S počtem 80 odoperovaných pacientů za rok je Centrum pro epilepsie Brno předním epileptologickým pracovištěm v České republice
Centrum má k dispozici specializované Epileptologické oddělení při I. neurologické klinice s video-EEG monitorovací jednotkou. Bylo založeno v roce 2004 jako první Epileptologické oddělení v ČR.
Aktuální kapacita Epileptologického oddělení je 12 lůžek a video EEG monitorovací jednotka má k dispozici 4 lůžkas provozem 24/7.
I. neurologická klinika LF MU a FN u sv. Anny v Brně byla zařazena Všeobecnou zdravotní pojišťovnou mezi výběrová tzv. VILP centra (centra pro léčbu vysoce inovativními léčebnými prostředky).
Rozhodnutím Akademického senátu LF MU získalo v roce 2007 statut Univerzitního centra pro epileptologii a epileptochirurgii LF MU Brno, dne 7. 3. 2011 byl tento rozhodnutím děkana LF MU změněn na statut Akademického centra pro epileptologii a epileptochirurgii LF MU.
Dne 29. 9. 2015 udělilo Ministerstvo zdravotnictví ČR FN U Sv. Anny v Brně ve spolupráci s FN Brno statut Centra vysoce specializované péče pro farmakorezistentní epilepsie pro dospělé a děti.
Začátkem roku 2017 se centrum stalo členem mezinárodní celoevropské referenční sítě (European Reference Network) EpiCare. Toto konzorcium spojuje specializovaná epileptologická centra na evropské úrovni, která se věnují diagnostice a léčbě epilepsie.
tel. +420 543 182 662
VEDOUCÍ CENTRA: prof. MUDr. Irena Rektorová, Ph.D.
sestra Lenka Brázdová, e-mail: l.brazdova@fnusa.cz
Objednání: po – pá 7:30 – 9:00
Lékaři centra:
doc. MUDr. Marek Baláž, Ph.D.
prof. MUDr. Martin Bareš, Ph.D.
doc. MUDr. Martina Bočková, Ph.D.
MUDr. Jiří Búřil
MUDr. Lenka Krajčovičová, Ph.D.
MUDr. Eduard Minks, Ph.D.
prof. MUDr. Ivan Rektor, CSc.
MUDr. Pavel Ressner, Ph.D.
MUDr. Hana Streitová
Sestry centra:
Lenka Brázdová
Anita Hlučková
Veronika Pulkrábková
Kamila Roubalová
CAP bylo založeno v r. 1993 jako první centrum svého druhu v ČR a v roce 2002 mu byl Ministerstvem zdravotnictví přidělen statut centra.
Jako jedno ze tří center v České republice poskytuje komplexní terapii extrapyramidových onemocnění včetně chirurgické terapie – hluboké mozkové stimulace (DBS) pro léčbu Parkinsonovy nemoci, dystonie a příbuzných onemocnění, invazivních postupů – např. intrajejunální levodopa, subkutánní apomorfin pro infusní léčbu pokročilé Parkinsonovy nemoci a aplikace botulotoxinu pro léčbu některých typů dystonie a příbuzných onemocnění.
Ambulantně je v centru ročně provedeno cca 5000 vyšetření. Centrum poskytuje konzultace a pomoc pacientům z velké části Moravy a přilehlých oblastí Čech. Diagnostikuje, konzultuje a přijímá do specializované péče pacienty s Parkinsonovou nemocí, dystonií, třesem, choreou, tiky, myoklonickými záškuby a dalšími abnormálními a vůlí neovlivnitelnými pohyby. Může se jednat i o pacienty s přidruženým kognitivním postižením a demencí, poruchou komunikace a dalšími neurologickými, psychiatrickými a mnohotnými systémovými projevy. V některých případech jde o geneticky podmíněná a vzácná onemocnění. Centrum zajišťuje komplexní přístup k diagnostice a péči o tyto pacienty.
K dispozici jsou (mimo výše zmíněné specializované ambulance) lůžka kliniky, kde je ročně hospitalizováno cca 300 nemocných s onemocněními extrapyramidového systému. Vzhledem k poruchám pohybů, které charakterizují náplň centra, jde většinou o hospitalizace na lůžkách pro pacienty s omezenou hybností. Jsou využívána jak lůžka standardní, tak lůžka JIP. Centrum dále využívá služeb specializovaných neuropsychologů, specializovaných sester, neurorehabilitačního oddělení a klinického logopeda. Psychiatr a klinický genetik jsou k dispozici pro konziliární vyšetření. Spolupracující neurochirurgové se zaměřením na hlubokou mozkovou stimulaci pracují na Neurochirurgické klinice v rámci naší nemocnice.
Pro diagnostiku slouží laboratoř neurofyziologická – zejména elektromyografická (EMG) a vyšetření evokovaných potenciálů (EP), likvorologická a spolupráce s Klinikou zobrazovacích metod v naší nemocnici, která zajišťuje zobrazovací vyšetření mozku. Ve Středoevropském technologickém institutu Masarykova univerzity (CEITEC MU) v univerzitním kampusu jsou navíc k dispozici magnetické rezonance (MR) pro výzkum, které umožňují přístup k nejnovějším MR diagnostickým sekvencím.
Od června 2020 se Centrum pro abnormální pohyby a parkinsonismus stalo součástí Evropské sítě pro vzácná neurodegenerativní onemocnění ERN RND (European Registry Network – Rare Neurodegenerative Diseases), které se zaměřuje na vzácné formy atypického parkinsonismu (např. multisystémová atrofie, progresivní supranukleární paralýza), geneticky vázanou Parkinsonovu nemoc, dystonie, Huntingtonovu nemoc,frontotemporální demence a jiná vzácná degenerativní onemocnění s poruchami hybnosti.
tel. +420 543 182 680, +420 543 182 620
Ultrasonografická ambulance tel. +420 543 182 620
Objednání, předpis receptů: tel. +420 543 182 680 po – pá 8:00 – 14:00
Lékaři centra:
MUDr. Jiří Búřil
MUDr. Martina Cviková
MUDr. Michal Haršány, Ph.D.
MUDr. David Goldemund
prof. MUDr. Robert Mikulík, Ph.D.
MUDr. Michal Reif
MUDr. Jan Vinklárek
MUDr. Viktor Weiss
Cévní mozkové příhody jsou jednou ze tří nejdůležitějších příčin úmrtí v České republice. V České republice existuje 45 certifikovaných iktových center na dvou úrovních. Vyšší úroveň se nazývá Komplexní cerebrovaskulární centrum.
Komplexní cerebrovaskulární centrum na Neurologické klinice ve Fakultní nemocnici u sv. Anny v Brně poskytuje specializovanou péči pro pacienty se všemi typy cévní mozkové příhody a to za použití nejnovějších technologií. Klade důraz na akutní léčbu se snahou zajistit co nejlepší výsledný zdravotní stav pacientů a to tak, že co nejvčasnější léčbou zabrání poškození mozku. Dobrých výsledků lze dosáhnout, pokud je ihned volána rychlá záchranná služba a pacient se do centra dostane co nejdříve. Je chybou, aby se pacient snažil do nemocnice dostat sám nebo za pomoci rodiny, protože tím dochází k časovým ztrátám. Na akutní léčbě pacienta se podílí multidisciplinární tým složený z neurologů, radiologů, anesteziologů a někdy neurochirurgů či cévních chirurgů.
V roce 2015 získalo pracoviště od Ministerstva zdravotnictví ČR status Centra vysoce specializované péče. Iktová jednotka, která poskytuje intenzivní péči pacientům po CMP a jiných cévních onemocněních mozku, disponuje 13 lůžky. Rychlou diagnostiku zajišťují moderní radiologické metody jako CT angiografie a CT perfúze, magnetická rezonance a dopplerovská ultrasonografie.
Cerebrovaskulární program I. neurologické kliniky je významně zapojen do projektu Mezinárodního centra klinického výzkumu (FNUSA-ICRC) a aktivně se účastní výzkumných projektů a klinických studií viz link: https://www.fnusa-icrc.org/cz/vyzkum-icrc/vyzkumne-skupiny/klinicky-vyzkum/klinicka-neurologie/cerebrovaskularni-onemocneni.
tel. +420 543 182 675
VEDOUCÍ CENTRA: MUDr. Lenka Krajčovičová, Ph.D.
Základní informace pro pacienty a odesílající lékaře:
Objednání:
po – st 8:00 – 11:00
po – pá 7:00 – 15:30 (záznamník)
Objednávání pacientů: telefonicky – nutno si připravit informace o pacientovi, viz níže
Konzultace pacientů: dle časových možností jednotlivých lékařů centra
Sestra centra:
Monika Bauerová
Lékaři centra:
MUDr. Ilona Eliášová, Ph.D.
MUDr. Martina Mračková
prof. MUDr. Irena Rektorová, Ph.D.
MUDr. Pavel Ressner, Ph.D.
MUDr. Rastislav Šumec, Ph.D.
Důležité: K vyšetření v našem centru je zapotřebí žádanky od neurologa či jiného lékařského specialisty anebo minimálně od praktického lékaře, který provedl alespoň základní skríning kognitivních funkcí (např. MMSE či jiný orientační kognitivní test). Tato žádanka musí obsahovat zdůvodnění potřeby vyšetření v centru.
K objednání pacientů v našem centru si prosím připravte následující informace:
- jméno a specializace odesílajícího lékaře
- přesný důvod vyšetření
- výsledek skríningového vyšetření kognitivních funkcí
- informaci o všech nemocech, se kterými se pacient léčí a léky které užívá – důležité jsou pro nás zejména psychiatrické či jiné neurologické diagnózy a léky
- zda bylo provedeno zobrazení mozku a pokud ano, kdy a s jakým výsledkem – snímky prosíme poslat do PACS. Případně také výsledky dalších neurologicky relevantních vyšetření).
- výsledky vyšetření krve v posledním cca půl roce – potřebujeme zejména: krevní obraz, biochemický rozbor vč. iontogramu, ledvinných a jaterních fcí, hormonů štítné žlázy, hladin vitaminů B12 a folátu
Pokud některé z těchto vyšetření nebylo provedeno, tak je žádoucí do prvního vyšetření v našem centru tato vyšetření doplnit.
Důležité: Centrum nenahrazuje péči ambulantního neurologa, psychiatra či jiného lékařského specialisty, ani praktického lékaře. Akutní zhoršení neurologického stavu řeší spádové neurologické pracoviště dle místa bydliště, akutní zhoršení celkového stavu praktický lékař či pohotovost dle místa bydliště.
Léčebně-preventivní péče centra
Centrum zajišťuje superkonsiliární vyšetření, péči a konzultace pro pacienty primárně s podezřením na neurodegenerativní onemocnění mozku, jejichž hlavním či doprovodním příznakem je kognitivní deficit, tj. především Alzheimerova nemoc, demence s Lewyho tělísky/ demence při Parkinsonově nemoci, frontotemporální demence, Creuztfeldt-Jacobova nemoc a jiné rychle progredující demence vyžadující promptní diagnostiku.
Centrum má k dispozici kompletní diagnostické zázemí kliniky a také má zavedenou specializovanou spolupráci s dalšími pracovišti v oboru psychiatrie, neuroradiologie, nukleární medicíny, speciálních laboratorních a genetických vyšetření a dalších. V případě nutnosti akutního došetření a léčby centrum disponuje lůžky v rámci kliniky.
Výhodou centra je možnost provedení specifických vyšetření, jako je amyolidový PET/CT mozku, k vyloučení/potvrzení přítomnosti znaků Alzheimerovy nemoci, detailního likvorologického vyšetření, genetického vyšetření apod. (za předpokladu že jsou tato vyšetření indikována).
Centrum z kapacitních důvodů neposkytuje primárně skríningová vyšetření na přítomnost případného neurodegenerativního onemocnění, pokud k tomuto neexistuje relevantní podezření.
Z kapacitních důvodů centrum také neposkytuje sledování a terapii pacientů s kognitivním deficitem po úrazech mozku, s nádory mozku, primárně psychiatrickou diagnózou (např. schizofrenie, ADHD, závislost aj.) a také u pacientů s pokročilou poruchou kognitivních funkcí (tj. bez možnosti terapeutického ovlivnění).
Historie centra, edukační a výzkumné aktivity centra
Centrum bylo zřízené se souhlasem MZ ČR a České neurologické společnosti a zahájilo svou činnost 1. 1. 2004.
Ročně je v centru vyšetřeno a/nebo dlouhodobě sledováno přibližně 500 pacientů s kognitivní poruchou nebo demencí.
Součástí činnosti centra je pregraduální a postgraduální výuka studentů LF MU, výzkum národního i mezinárodního významu a účast na klinických studiích (klinické zkoušení nových léků/terapeutických přístupů).
Centrum pořádá od r. 2004 každoročně Kurs kognitivní poruchy a demence ve spolupráci a pod záštitou Sekce kognitivní neurologie ČNS a AKL; bližší informace jsou dostupné na www.kognice.cz.
Centrum organizuje přednášky v rámci seminářů I. NK LF MU FNUSA Brno.
Centrum organizuje a zajišťuje výuku v rámci předatestačních specializačních kurzů.
Lékaři centra pravidelně přednášejí na národních i mezinárodních sympoziích a kongresech s kognitivní tématikou.
tel. +420 543 182 673
VEDOUCÍ CENTRA: MUDr. Michal Dufek, Ph.D.
Ordinační doba: 7:30 – 15:30
Objednání, vystavení RCP, tel. konzultace: 13:00 – 15:00
Lékaři centra:
MUDr. Kristína Saxunová
MUDr. Jan Tomčík
Sestra:
Bc. Ilona Bučková
Marie Šplíchalová
Centrum pro roztroušenou sklerózu působí při I. neurologické klinice ve FN u sv. Anny v Brně od roku 2005. Věnuje se diagnostice a terapii roztroušené sklerózy a jiných autoimunitních onemocnění centrálního nervového systému (CNS) – neuromyelitis optica spektrum emocí, autoimunitní myelitidy, CNS vaskulitidy) a dalším přidruženým – vědeckým, výzkumným, vzdělávacím a osvětovým – činnostem.
Diagnostika: kompletní ambulantní diagnostika – zobrazení (MRI techniky), ambulantní lumbální punkce, evokované potenciály, využití lůžkového oddělení kliniky v případě potřeby.
Terapie: léčba akutní ataky (na stacionáři nebo za hospitalizace), chronická terapie léky ovlivňujícími průběh nemoci (interferon beta, glatiramer acetát, teriflunomid, dimethylfumarát, natalizumab, fingolimod, cladribin, ocrelizumab, alemtuzumab), imunosupresivní terapie (perorální i injekční vč. aplikace cyklofosfamidu, mitoxantronu, rituximabu), intravenózních gamaglobulinů, další symptomatické terapie.
Spolupráce jak v diagnostice, léčbě i výzkumu s dalšími pracovišti: Klinika zobrazovacích metod, Oddělení klinické biochemie, Oddělení klinické imunologie a alergologie, II. interní klinika (plazmaferéza) ve Fakultní nemocnici u sv. Anny.
tel. +420 543 182 617, +420 543 182 681, +420 543 182 881
VEDOUCÍ CENTRA: doc. MUDr. Marek Baláž, Ph.D.
Lékaři centra:
prof. Martin Bareš, Ph.D.
MUDr. Jiří Búřil
MUDr. Tomáš Gescheidt, Ph.D.
MUDr. Eduard Minks, Ph.D.
MUDr. Pavel Ressner, Ph.D.
MUDr. Hana Streitová
Vzhledem ke schválené koncepci center spasticity výborem České neurologické společnosti ČLS JEP bylo na našem pracovišti vytvořeno ve spolupráci s Neurologickou klinikou FN Brno a Dětskou neurologickou klinikou FN Brno Komplexní centrum spasticity (od r. 2014). Toto centrum se zabývá komplexní diagnostikou a léčbou pacientů trpících spasticitou v důsledků různého postižení CNS (především po cévních mozkových příhodách, při roztroušené skleróze mozkomíšní, traumatech apod.). V terapii se využívá široká škála metod včetně aplikací botulotoxinu a intrathekální aplikace baklofenu. Centrum spolupracuje s dalšími odbornostmi – rehabilitace, fyzioterapie, logopedie, neurochirurgie a dalšími.
Centrum poskytuje edukační zázemí pro regionální centra spasticity.
budova C1, 2. NP
tel. +420 733 142 673
VEDOUCÍ CENTRA: MUDr. Pavel Řehulka, Ph.D.
Centrum při I. neurologické klinice FN u sv. Anny v Brně a LF MU je od roku 2002 součástí akreditované sítě pracovišť zaměřených na diagnostiku a léčbu bolestí hlavy. Jeho cílem je poskytovat specializovanou péči pacientům s bolestí hlavy (migréna, tenzní typ bolesti hlavy, cluster headache).
- nabízíme jednorázové konzultace i dlouhodobé sledování
- používáme moderní léčebné postupy, včetně biologické léčby migrény
- výhodou centra je dobrá dostupnost diagnostických metod a přímá návaznost na lůžkovou péči
- centrum se podílí na edukačních aktivitách a je zapojeno do provádění klinických studií
Objednání termínu vyšetření na telefonním čísle +420 733 142 673.
Kontakty:
MUDr. Irena Klajblová
MUDr. Irena Novotná (tel. +420 543 182 632, denně 12:00 – 13:00)
budova C1, 2. NP
tel. +420 543 182 661, +420 543 182 681, +420 543 182 881
VEDOUCÍ AMBULANCE: MUDr. Eduard Minks, Ph.D.
Specializovaná ambulance pro nervosvalová onemocnění se věnuje sonografii periferních nervů a dále terapii Myastenia gravis.
budova C1, 2. NP
I. neurologická klinika poskytuje následující vyšetření pro ambulantní i hospitalizované pacienty (lze se objednat telefonicky na uvedených telefonních číslech):
Elektromyografie (EMG): +420 543 182 661, +420 543 182 681, +420 543 182 881
Motorické evokované potenciály (MEP): +420 543 182 661, +420 543 182 681, +420 543 182 881
Somatosenzitivní evokované potenciály (SSEP): +420 543 182 661, +420 543 182 681, +420 543 182 881
Sluchové evokované potenciály (BAEP): +420 543 182 661, +420 543 182 681, +420 543 182 881
Zrakové evokované potenciály (VEP): +420 543 182 661, +420 543 182 681, +420 543 182 881
Elektroencefalografie (EEG, viz Centrum pro epilepsie Brno): +420 543 182 635
Závěry neurofyziologických vyšetření hovoří o funkčním stavu nervového systému, nezbytné je ovšem vždy přihlížet ke klinickému nálezu pacienta (tzv. elektroklinická korelace). Rutinní neurofyziologie má prominentní postavení v diagnostice onemocnění periferního nervového systému (PNS), tedy diagnostice např. mononeuropatií, polyneuropatií, radikulopatií, myopatií apod. Je také často využívána k diagnostice onemocnění centrálního nervového systému (CNS) a to pomocí elektroencefalografie či evokovaných potenciálů, které mimo jiné testují motorické a senzitivní dráhy (například u pacientů s roztroušenou sklerózou).
tel. +420 543 182 620
Neurosonologické vyšetření je realizováno u pacientů s cévními mozkovými příhodami, u pacientů s rizikem vzniku nebo už s rozvinutými příznaky aterosklerózy. Vyšetření posoudí případné zúžení nebo jiné změny na tepnách zásobujících mozkové struktury.
budova C1, 5. NP
budova B1, 5. NP
+420 543 182 655, tel. +420 543 182 660, +420 543 182 634, +420 543 182 625
VEDOUCÍ AMBULANCE: PhDr. Zuzana Michálková, Ph.D.
Činnost neuropsychologické ambulance je úzce vázána na péči o pacienty, kteří jsou hospitalizovaní na I. neurologické klinice LF MU a FN u sv. Anny v Brně nebo jsou v ambulantní péči jejích specializovaných center.
Ambulance poskytuje následující péči:
- neuropsychologická diagnostika
- klinicko-psychologická diagnostika
- systematická individuální psychoterapie
- krizová intervence u hospitalizovaných pacientů
Součástí činnosti ambulance je také vzdělávání v oboru klinická psychologie a neuropsychologie. Pravidelně pořádáme Neuropsychologické kazuistické semináře, které jsou akreditované AKP ČR v rámci celoživotního vzdělávání klinických psychologů. Termíny Neuropsychologického kazuistického semináře a bližší informace naleznete v sekci Pedagogická a vzdělávací činnost (zde).
Důležité informace pro pacienty:
- před návštěvou ambulance je nezbytné se objednat
- na vyšetření je třeba mít s sebou žádanku odesílajícího lékaře naší kliniky
- podle individuální potřeby brýle na čtení nebo naslouchadlo.
Na vyšetření se dostavte na I. neurologickou kliniku do 5. patra budovy C1, dále dle směrovek Neuropsychologická ambulance.
Délka vyšetření se odvíjí od zaměření vyšetření a kondice pacienta, je třeba počítat se 2 – 3 hodinami.
Kontakty:
PhDr. Zuzana Michálková, Ph.D.
vedoucí klinický psycholog
tel. +420 543 182 655
budova B1, 5.025 (po, čt, pá)
Mgr. Bc. Veronika Hamerníková, Ph.D.
psycholog ve zdravotnictví
tel. +420 543 182 660
budova C1, 5.048 (po – pá)
Mgr. Simona Boháčová
psycholog ve zdravotnictví
tel. +420 543 182 625
budova B1, 5.018 (po – pá)
Mgr. Kateřina Šimíčková
psycholog ve zdravotnictví
tel. +420 543 182 634
budova B1, 5.019 (po – pá)
budova C1, 2. NP
tel. +420 543 182 682, +420 543 182 636
VEDOUCÍ AMBULANCE: Mgr. Táňa Jakubcová, DiS.
Poskytuje akutní péči dospělým pacientům s narušenou komunikační schopností, kteří jsou hospitalizovaní na I. neurologické klinice.
Na I. neurologické klinice provádí kliničtí logopedi také diagnostiku a terapii poruch polykání. V rámci dysfagiologického týmu spolupracují s ošetřujícími lékaři, lékařem KOCHHK, nutričními terapeuty, fyzioterapeuty, dalšími odborníky a s rodinou pacienta, kterou je potřeba pečlivě edukovat.
Klinický logoped se v rámci I. neurologické kliniky zabývá diagnostikou a terapií poruch:
- artikulace
- polykání
- gnostických nebo jiných kortikálních funkcí
- kognitivních funkcí (počínající demence)
- fatických funkcí
- lexie, grafie, kalkulie
Diagnostická a následná terapeutická činnost je realizována v úzké interdisciplinární součinnosti s ostatními odborníky napříč specializovanými centry I. neurologické kliniky a celé FN u sv. Anny a LF MU.
Kontakty:
Mgr. Lenka Fryčová
Klinický logoped
tel. +420 543 182 636
Mgr. Táňa Jakubcová, DiS.
Klinický logoped
tel. +420 543 182 682