Oddělení urgentního příjmu

Oddělení urgentního příjmu (OUP) je specializované pracoviště s nepřetržitým provozem, které zajišťuje příjem a poskytování intenzivní akutní péče pacientům s náhle vzniklým závažným postižením zdraví a pacientům v přímém ohrožení života.

Urgentní příjem se skládá z ambulantní, expektační a resuscitační části a představuje jedno místo, kde se na základě charakteru onemocnění a jeho závažnosti rozhoduje o způsobu a postupu léčby bez toho, aby pacient putoval nemocničním areálem za jednotlivými specialisty.

Z OUP jsou pacienti po poskytnutí lékařské péče směřování na základě zdravotního stavu k hospitalizaci v rámci FNUSA nebo do jiné nemocnice, případně do domácí léčby.

Pořadí ošetření jednotlivých pacientů se vždy řídí závažností jejich zdravotního stavu, nikoliv podle času příchodu nebo příjezdu. Dle aktuální vytíženosti pracoviště je nutné v případě méně závažných stavů počítat s delší čekací dobou.

Na OUP není možné z provozních a kapacitních důvodů ošetřovat tyto pacienty:

  • došetření dlouhodobých obtíží trvající týdny/měsíce;
  • poskytovat specializovaná vyšetření – kardiologické, nefrologické, diabetologické apod.;
  • provádět interní, popř. jiná specializovaná, předoperační vyšetření;
  • nastavovat či plánovaně měnit chronickou medikaci.

Vedení pracoviště

MUDr. Jan Čiernik

Primář

MUDr. Barbora Truksová Zuchová

Zástupce primáře

Bc. Petr Bauer

Vrchní sestra

Sekretariát

Kontakt pro pacienty

První kontakt pacienta je na evidenci Urgentního příjmu, kde je zaregistrován.

Pacient je následně základně vyšetřen. Tým zhodnotí jeho zdravotní stav dle principu třídění neboli triáže. Jedná se o postup, kdy je na základě stanovených pravidel určena závažnost stavu a podle ní je určeno pořadí ošetření. Pacienti jsou třízeni dle naléhavosti, potřebné intenzity a odbornosti péče.

Cílem třídění je určení časové naléhavosti ošetření, místa ošetření a složení ošetřujícího týmu.

  • Naléhavostí ošetření se rozumí určení priority, která stanovuje maximální čas prvního kontaktu pacienta s lékařem a způsob monitorace pacienta do doby kontaktu s lékařem.
  • Místem ošetření se rozumí umístění pacienta do konkrétní části OUP (čekárna, ambulantní část, expektační část, resuscitační a intenzivní část atd.)
  • Složením ošetřujícího týmu se rozumí aktivace specializovaného týmu, pokud to stav pacienta vyžaduje, anebo vyplývá z personálního zajištění dané části OUP.

Urgentní příjem FNUSA používá validovaný třídící systém Emergency Severity Index ESI

Třídění provádí kompetentní nelékařský zdravotnický pracovník (všeobecná sestra bez dohledu, zdravotnický záchranář).

Emergency Severity Index ESI

Tyto prostory jsou určeny k vyšetření a ošetření pacientů, jejichž aktuální zdravotní stav nevyžaduje pobyt na monitorovaném lůžku. Jde o ambulance dle jednotlivých odborností: interna, chirurgie, neurologie, kožní a je určena pro pacienty především kategorie 3, 4 a 5. V případě potíží vyžadujících přímo specializovanou ambulantní péčí budete odesláni na tyto ambulance.

Tyto prostory jsou určeny k vyšetření a ošetření pacientů, jejichž aktuální zdravotní stav vyžaduje pobyt na monitorovaném lůžku. Je vybavena 12 monitorovanými lůžky a dalším přístrojovým a lékovým vybavení k poskytování akutní zdravotní péče, nepřetržitý dohled lékařského i nelékařského personálu. Je určena pro pacienty především kategorie 2 a 3.

Prostor až pro 5 pacientů, kteří mají od ambulantních lékařů naordinovanou například infuzní terapii či jiný druh ambulantní léčby a současně nevyžadující monitorované lůžko.

Tyto prostory jsou určeny k vyšetření a ošetření kritických pacientů, u kterých dochází k selhání základních životních funkcí. Tento prostor je vybaven 3 resuscitačními lůžky a dalším přístrojovým a lékovým vybavení k poskytování urgentní zdravotní péče, nepřetržitý dohled lékařského i nelékařského personálu. Je určena pro pacienty především kategorie 1, tedy přímé ohrožení života.

Příjem pacientů na OUP probíhá:

  • Cestou Zdravotnické záchranné služby, která má vlastní vstup mimo ambulantní prostor.

  • Cestou Letecké záchranné služby. Heliport je přímo na budově, kde se nachází OUP, a personál urgentu si odsud pacienty přebírá do své péče.

  • Vlastní cestou, a to za využití standardních vstupů do nemocnice či vjezdem vlastním autem.