Ve Fakultní nemocnici u sv. Anny v Brně už dva roky funguje ambulance časné artritidy, která pacientům s revmatoidní artritidou přináší naději na brzké stanovení diagnózy a lepší výsledky léčby. Čas totiž hraje v případě boje se zánětlivými revmatickými onemocněními zásadní roli. Takto nemocní se přesto ke specialistovi mnohdy nedostanou včas a svůj podíl na tom mají i dlouhé objednací lhůty. Právě tento faktor ovlivňující úspěšnost léčby se odborníci z FNUSA snaží provozováním speciální ambulance eliminovat.

Revmatoidní artritida je nejčastějším zánětlivým revmatickým onemocněním, postihuje přibližně jedno procento populace. Není-li včas a správně diagnostikována a léčena, může nevratně poškodit pohybový aparát. „Opakovaně bylo prokázáno, že zpoždění léčebné intervence pomocí chorobu modifikujících antirevmatických léků má negativní dopad, ať už jde o závažnější progresi onemocnění, vyšší potřebu ortopedických operací, nebo bohužel i úmrtnost,“ uvádí prof. MUDr. Petr Němec, Ph.D., vedoucí revmatolog II. interní kliniky Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně a LF MU. Včasné zahájení léčby, obvykle do dvanácti týdnů od vzniku prvních příznaků, je podle něj spojeno naopak s lepší odpovědí na léčbu a vyšší šancí na dosažení remise.

Problémem, který trápí nejen české zdravotnictví, je dostupnost včasného revmatologického vyšetření. Na jednoho revmatologa u nás připadá přibližně 50 tisíc obyvatel, a objednací lhůty na specializované vyšetření se tak pohybují v intervalu 3–9 měsíců. Ambulance specializující se na včasný záchyt onemocnění jsou jedním z prostředků, jak tomuto zpoždění zabránit. První z nich začaly vznikat v zemích západní Evropy už v 80. letech minulého století, zpočátku zejména v rámci výzkumu. Jak začalo přibývat důkazů o nutnosti rychlé diagnostiky, rozšířily se do klinické praxe.

„Naše ambulance časné artritidy zahájila činnost na podzim roku 2022. V Česku se vyskytují i další podobná pracoviště, ale zatím spíše ojediněle, například v Revmatologickém ústavu v Praze nebo ve FN Hradec Králové,“ komentuje prof. Němec.

Prof. MUDr. Petr Němec, Ph.D. | Foto: ČAFF

Činnost ambulance časné artritidy obvykle zahrnuje také vzdělávací programy pro praktické lékaře a různé formy poradenství, díky čemuž se urychluje diagnostika na úrovni primární péče. „Je pro nás důležité, aby praktičtí lékaři o možnostech ambulance věděli, ale zároveň k nám odesílali pouze relevantní případy. Pokud by docházelo k nadužívání naší péče, prodlužovaly by se čekací doby, a byli bychom opět na začátku,“ vysvětluje revmatolog. V průběhu prvních dvou let se ambulance s převisem pacientů nepotýkala, z dat však podle prof. Němce vyvstává jiný problém: „Revmatoidní artritida, jejíž včasný záchyt je primárním posláním ambulance, byla diagnostikována jen u zhruba pětiny vyšetřených pacientů. Zánětlivá revmatická onemocnění obecně tvořila přibližně polovinu případů.“ Pro další klinickou praxi tak bude zcela zásadní nastavit efektivnější spolupráci s lékaři první linie a správně fungující triáž pacientů.

Existence ambulancí časné artritidy bezpochyby významně zlepšuje dostupnost revmatologické péče i výsledky léčby zánětlivých revmatických onemocnění ve srovnání se standardně organizovanou revmatologickou péčí. Současná věda se nicméně pokouší najít odpověď už i na otázku, jak diagnostikovat chronická revmatická onemocnění ještě před jejich klinickou manifestací. „První studie naznačují, že pokud by se léčba zahájila už ve stadiu preklinické revmatoidní artritidy, mohli bychom díky ní oddálit nebo případně i úplně zabránit rozvoji příznaků,“ komentuje prof. Němec nadějný výzkum a dodává, že má před sebou nicméně ještě velmi dlouhou cestu.

Odběrové centrum Transfuzního oddělení Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně funguje už pět let. První dárce přivítalo 14. října 2019, kdy se vedení nemocnice rozhodlo navázat na historickou tradici a po letech obnovit provoz transfuzní stanice. Ta byla založena v roce 1949 jako vůbec první na Moravě. Během první půl dekády znovuotevřené centrum přivítalo více než 33 tisíc dárců krve, což znamená, že sestřičky odebraly zhruba 15 kubíků životadárné tekutiny.

Odběrové centrum zpočátku fungovalo pouze jednou týdně a jeho prvními návštěvníky byli vedle ředitele Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně Vlastimila Vajdáka extraligoví hokejisté Komety Brno. Díky přízni dárců se postupně dařilo rozšiřovat provoz na další odběrové dny a od začátku roku 2022 se do té doby Krevní banka stala zcela samostatnou i při zpracování odebrané krve, což umožnilo přerod v plnohodnotné Transfuzní oddělení. S rozšířením a novým přístrojovým vybavením bylo vedle plné krve zahájeno také odebírání krevní plazmy.

„Jsem velmi rád, že se nám za pět let podařilo vybudovat konkurenceschopné Transfuzní oddělení, které dokáže téměř plně pokrýt potřeby pacientů Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně. Nikdy by se to ale nemohlo povést bez našich dárců, kteří se k nám pravidelně a snad i rádi vracejí, a já bych jim za to chtěl upřímně poděkovat,“ uvedl ředitel FNUSA Vlastimil Vajdák.

Odběrové centrum v současné době registruje necelých jedenáct tisíc dárců, více než polovina z nich přichází darovat krev opakovaně. Převažují muži, ze všech provedených odběrů představují téměř dvě třetiny. „V letošním roce k nám prozatím přišlo darovat krev už více než devět tisíc dárců. Pokud budou dobrovolníci i nadále přicházet v takovém počtu, aspirujeme na náš nejúspěšnější rok,“ říká primářka Transfuzního oddělení MUDr. Jarmila Brůnová Celerová s tím, že v roce 2023 krev darovalo přesně 10 701 lidí. „Celorepublikovým trendem je úbytek dárců krve, a tak si nesmírně považujeme skutečnosti, že u nás je to zatím naopak. Budeme se i nadále snažit vytvářet příjemné prostředí, do kterého se lidé budou mít chuť vracet pomáhat,“ doplňuje hematoložka, která v čele oddělení stojí od samého vzniku odběrového místa.

Při příležitosti pátého výročí odběrového centra si Transfuzní oddělení připravilo dva dny otevřených dveří, během kterých mohou zájemci nahlédnout do zákulisí dárcovství krve a krevní plazmy. První prohlídka se uskutečnila v pátek 11. října a přilákala zhruba tři desítky návštěvníků. Seznámili se s celým procesem zpracování krve, křížením krevních skupin a viděli na vlastní oči například to, jak vypadá plazma dárce, který nedodrží dietní opatření. Další termín je vypsán na 1. listopadu, zájemci si mohou místo rezervovat v online kalendáři.

Dnešním „narozeninovým“ dnem započala také dvoutýdenní akce Krvefest. Jak název odkazující k Oktoberfestu napovídá, dárci si za svůj dobrý skutek mohou odnést poděkování ve formě nápoje z lokálních partnerských pivovarů. „Dárcovství je bezpříspěvkové a my věříme, že u našich dárců hlavní motivací vždy zůstává dobrý pocit z pomoci druhým. Jako odběrové centrum v univerzitním městě se ale snažíme oslovovat novou generaci potenciálních dárců a díky podobným akcím o sobě můžeme dát vědět,“ komentuje Brůnová Celerová.

Krev může darovat většina zdravých dospělých ve věku 18–65 let, kteří váží alespoň 50 kg a nemají závažné zdravotní problémy. Konkrétní podmínky i dočasná omezení naleznou zájemci o darování krve na webu Transfuzního oddělení FNUSA.

Dárci krve ne FNUSA pomáhají zachraňovat životy už pět let

Zaměstnanci Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně už podruhé kolektivně prezentují svá umělecká a rukodělná díla. Výstavu jim uspořádali pracovníci Lékařské knihovny, kteří po loňském úspěchu pilotního ročníku znovu vyzvali kolegy, aby předvedli, čemu se věnují ve volném čase. Odvahu vystavit své práce našlo téměř padesát autorů nejen z řad zdravotníků.

Zdi a zákoutí knihovny zdobí stovky rozmanitých děl – ať už jde o malby, keramiku, fotografie, šaty, perníčky, šperky, kožené výrobky nebo třeba básně. „Největším překvapením pro mě byly ručně kované nože od Petra Polcara, řidiče sanitky, který je vyrábí formou recyklace. Kov pochází z kovošrotu, pouzdra ze staré instalatérské brašny a rukojeti z činelů a kůry svatoanenského platanu,“ komentuje knihovnice a hlavní kurátorka výstavy Vlasta Žingorová. Zvláštní pozornost si podle ní zaslouží také patchworková deka ušitá podle návrhů americké astronautky Karen Nyberg. Tvořená je totiž fotkami naší planety pořízenými z vesmíru.

Výstava byla slavnostně zahájena 2. října 2024 za hudebního doprovodu talentovaných zdravotníků – muzikantů. Díla je možné zhlédnout v provozní době knihovny až do 3. prosince, poté budou některé kusy i k zakoupení.

„Překvapilo nás, kolik děl se nám do knihovny přes počáteční obavy podařilo – snad i nenásilně – zakomponovat. Návštěvníkům radíme, aby se za námi stavili klidně opakovaně, pokaždé určitě objeví něco nového,” říká knihovnice a doplňuje, že všem vystavujícím, kteří vedle svého náročného povolání stíhají ještě tvořit patří obdiv.

Odběrové centrum Transfuzního oddělení FNUSA oslaví v pondělí 14. října páté narozeniny. Při té příležitosti personál přichystal dva dny otevřených dveří, v rámci kterých budou mít návštěvníci možnost nahlédnout za oponu a podívat se, jak probíhá zpracování darované krve a krevní plazmy. 

Dny otevřených dveří se uskuteční 11. října a 1. listopadu. Oba termíny nabízí prohlídky od deseti hodin a zájemci se na ně mohou registrovat online v rezervačním kalendáři.

⚠️ Prosíme všechny registrované, aby na prohlídku dorazili v deset hodin, nehledě na čas vybraného termínu.

Šedý zákal snižuje kvalitu života a pokud se neléčí, může vést až k úplné ztrátě zraku. Účinné řešení přitom existuje. Oftalmologové z Oddělení nemocí očních a optometrie Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně na to upozorňují v rámci Světového dne zraku preventivní akcí, která zve rizikovou skupinu populace ve věku 65 let a více k bezplatnému vyšetření. Přirozené stárnutí je totiž nejčastější příčinou vzniku tohoto onemocnění.

Šedý zákal je onemocnění, při kterém dochází k zakalení jinak průhledné oční čočky. To vede k postupnému zhoršování zraku. Pacienti mohou vidět rozmazaně, mlhavě nebo zkresleně, což u nich vede také k vyššímu riziku úrazů a dalších komplikací.

„Pokud mají lidé podezření, že by se u nich mohl šedý zákal vyskytovat, měli by co nejdříve navštívit očního lékaře,“ komentuje primářka Oddělení nemocí očních a optometrie FNUSA MUDr. Hana Došková, Ph.D. Příležitostí může být Světový den zraku, který pracoviště letos věnuje právě lidem s podezřením na šedý zákal. Na vyšetření do oční ambulance (budova A, 3. patro) mohou přijít 10. října 2024 od 7 do 12 hodin i bez objednání.

Současná medicína nabízí moderní chirurgickou léčbu, která je rychlá, efektivní a má nízkou míru komplikací. „Během operace se zakalená čočka odstraní a nahradí umělou čočkou,“ vysvětluje primářka a doplňuje, že pracoviště nabízí kvalitní nitrooční implantáty hrazené z veřejného zdravotního pojištění i nadstandard. Pacienti po operaci zaznamenávají výrazné zlepšení zraku.

Světový den zraku, ke kterému se letos Oddělení nemocí očních a optometrie svou preventivní akcí připojilo, je každoročně vyhlašován Světovou zdravotnickou organizací a Mezinárodní agenturou pro prevenci slepoty druhý říjnový čtvrtek. Letos tak připadá na 10. října a připomíná důležitost prevence a správné péče o zrak.

 

V úterý 24. září 2024 ve 12 hodin na brněnském náměstí Svobody vypukne již čtvrtý ročník preventivní akce Blesk Ordinace. Odborníci z Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně zájemcům bezplatně a bez objednávání vyšetří například hladinu cukru v krvi, krevní tlak, zkontrolují mateřská znaménka a nitrooční tlak nebo orientačně určí krevní skupinu. Nachystané budou také nutriční, lékové a fyzioterapeutické poradny. Novinkou letošního ročníku bude možnost nechat si změřit srdeční rytmus a odhalit tak případné arytmie. 

Na návštěvníky čeká doprovodný program na hlavním podiu a možnost vyhrát v tombole. Celou akcí provede Eva Decastelo. Provizorní ordinace ve středu města se uzavřou v 18 hodin.

Brněnská rodačka Iva Horčicová letos poprvé startuje na Mistrovství světa v triatlonu. Den D nastane 17. října 2024 ve španělském Torremolinos. Svým závodem chce pomoci dobré věci, a to léčbě a výzkumu Alzheimerovy a Parkinsonovy nemoci. Ve spolupráci s institutem NEUR-IN a Mezinárodním centrem klinického výzkumu (ICRC) spouští sbírku, jejíž výtěžek poputuje na nákup temporální interferenční stimulace, experimentální léčby, která prozatím není hrazená ze zdravotního pojištění.

Narodila se v Brně, ale velkou část svého dospělého života strávila v Londýně. Letos se poprvé zúčastní Mistrovství světa v triatlonu ve své věkové kategorii a svým sportovním bojem se rozhodla podpořit výzkum Alzheimerovy a Parkinsonovy choroby. „Tyto nemoci mi bohužel nejsou cizí,” popisuje závodnice Iva svůj důvod, proč se rozhodla svým závodem přispět právě na léčbu a výzkum neurodegenerativních chorob.

„Můj dědeček trpěl Alzheimerovou chorobou a moje babička v současnosti bojuje s Parkinsonovou nemocí. Sledovat jejich boj je jednou z nejtěžších zkušeností mého života. Vidět, jak dědeček ztrácel paměť až do bodu, kdy mě už někdy nepoznával, bylo devastující. Muž, který měl nespočet příběhů k vyprávění, si najednou nedokázal vzpomenout na mé jméno nebo na naše společné vzpomínky. Měla jsem pocit, že ho ztrácím kousek po kousku,” vypráví Iva.

„Příprava na mistrovství pro mě není jen o fyzickém výkonu, je to neustálá připomínka toho, jak je aktivní životní styl nezbytný nejen pro zdraví těla, ale i našeho mozku,“ říká Iva Horčicová. „Ačkoli se hodně mluví o přínosech pohybu například pro kardiovaskulární choroby, to, že jde o způsob, jak snížit riziko neurodegenerativních onemocnění nebo oddálit jejich nástup, se ví už méně,“ doplňuje.

Výzkum těchto neurodegenerativních onemocnění a následná léčba před sebou mají ale ještě dlouhou cestu. Účinný lék neexistuje a jejich prevalence v populaci se neustále zvyšuje. V současnosti neurodegenerativní choroby, mezi které řadíme třeba Alzheimera nebo právě Parkinsona, postihují v zemích 1. světa, tedy i v České republice, přibližně 10 % obyvatel nad 65 let. Odhady ukazují, že za 10 let by mohlo jít až o 15 %. „Nám mladým možná připadá, že nám nemůže nic být vzdálenější, než choroby jako jsou Alzheimer nebo Parkinson. Jenže opak je pravdou, stále více mých přátel se setkává s těmito nemoci ve svých rodinách,“ říká Iva.

Čeští výzkumníci nejen v rámci institutu Neur-IN se každým rokem přibližují lepší a rychlejší diagnostice neurodegenerativních chorob, léčit Alzheimera nebo Parkinsona ale ještě nedokážeme.

„Jakmile nemoc jednou začne mozkové buňky ničit, zvrátit to neumíme,” říká neurovědec Luboš Brabenec. „Naše experimentální metoda ale pomáhá zasáhnout hlubší struktury mozku a pomáhá nemocným s pracovní pamětí, která je klíčová pro každodenní orientaci v okolním prostředí. Je to příslib, že se pacienti budou moci znovu zapojit do běžného života,” dodává.

Výzkumníci v Brně využívají účinky temporální interferenční stimulace (TIS), neinvazivní techniky, kterou lze cílit na hloubkové mozkové struktury. Dosaženo je toho použitím dvou párů elektrod upevněných na hlavě, které vytvářejí vysokofrekvenční elektrické pole. Tato pole nemají sama o sobě efekt, když se ale protnou v určené oblasti našeho mozku, vytvářejí interferenční schéma, které stimuluje aktivaci neuronů.

Zařízení TIS, na které Iva vybírá prostředky, bude důležité nejen kvůli účinkům experimentální terapie, ale především pro vědce a pro jejich výzkum těchto neurodegenerativních onemocnění. Ten je nesmírně důležitý, protože tato onemocnění, jako je Alzheimerova a Parkinsonova choroba, postihují miliony lidí po celém světě. V České republice je podle posledních dat kolem 150 000 pacientů. S rostoucí délkou života populace se očekává, že počet těchto případů bude v budoucnu ještě narůstat. Včasná a spolehlivá diagnostika je klíčová pro efektivní léčbu, která může zpomalit nebo zastavit progresi nemoci.

Sbírka běží od 17. 9. do 17. 10. Ivě pak budeme společně držet palce na mistrovství světa 17. října 2024. Své příspěvky je možné posílat přes platformu Go Get Donate. Veškerý výtěžek bude odevzdán Národnímu institutu pro neurologický výzkum.

Pomozme nemocným k soběstačnosti. Brněnská triatlonistka závodí proti Alzheimerovi a Parkinsonovi

Triatlonistka Iva Hořčicová

 

Z důvodu probíhajících stavebních prací musí Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně výrazně omezit pohyb vozidel v areálu na Pekařské. Vjezd a parkování je v pracovní dny mezi 8. a 12. hodinou nově umožňováno pouze držitelům ZTP, dárcům krve a dodavatelům. Ukončení tohoto opatření se předpokládá v listopadu.

Vjezd do areálu regulují zaměstnanci nemocnice, kteří individuálně vyhodnocují stav a účel návštěvy. Například hůře pohyblivé pacienty nebo zraněné je nadále možné vysazovat až před cílovým pavilonem, ostatním pacientům přijíždějícím na rutinní ambulantní vyšetření nebo plánovanou hospitalizaci je k dispozici soukromé parkoviště přímo sousedící s nemocničním areálem.

V odpoledních hodinách a o víkendech platí stejné podmínky jako doposud. Pokud vozidlo vyjede do 15 minut od času vjezdu, je stání zdarma. První hodina parkování stojí 80 korun. Každá další započatá hodina je za 100 korun.

Podmínky budou platit po dobu nezbytně nutnou při realizaci stavebních úprav, které významně omezují prostor v už tak malém areálu.

Děkujeme všem pacientům a jejich blízkým za pochopení.