Po úspěšné léčbě medicinálním konopím nyní svatoanenská nemocnice začíná s jeho výzkumem

Tisková zpráva, 17. 4. 2019, Brno

Již po páté se koná konference Konopí a věda V. pod záštitou Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně (dále FNUSA), letos poprvé na její půdě. FNUSA nyní přichází s další novinkou, tentokrát v oblasti klinického výzkumu medicinálního konopí.

FNUSA byla prvním státním zdravotnickým zařízením, které začalo s léčbou medicínským konopím a přišlo s realizací užití konopí v kapslích. V roce 2018 byla otevřena ve FNUSA jako první ve světě vaporizační místnost. Nyní přicházíme s dalším krokem v oblasti medicinálního konopí.

Naše Mezinárodní centrum klinického výzkumu (FNUSA-ICRC) zahajuje jako první v ČR oficiální klinické studie s využitím medicinálního konopí. „Doposud jsou veškerá povolení k nakládání v České republice využívány především pro studium sekundárních metabolitů a ovlivňování jejich produkce v rostlině. Tento výzkum jsem založil před pěti lety na MENDELU, ale je potřeba pokračovat dál a právě FNUSA-ICRC je hozenou rukavicí. Před pěti lety jsem byl v pravý čas na správném místě, ale bez kontaktů a financí. Výzkum konopí byl ukázkou jasného transferu technologií s financováním ze soukromých zdrojů. Troufám si tvrdit, že dnes znám rostlinu, rozumím podmínkám, jak ji pěstovat, jak standardizovat produkci a jak nastavit kritéria, kdy můžeme květenství rostlin či její extrakt začít považovat za léčivo. S těmito zkušenostmi a silnou podporou partnerů vstupovat na pole klinického výzkumu by mělo být předností,“ sdělil MVDr. Ing. Václav Trojan, Ph.D., vedoucí klinicko-farmakologické jednotky FNUSA-ICRC.

„Kde jinde dělat klinický výzkum medicinální konopí než ve Fakultní nemocnici u sv. Anny v Brně, která má, troufám si říct, největší zkušenosti v léčbě bolesti právě konopím. Dalším velkým potenciálem je nejmodernější klinicko-farmakologická jednotka, která je ojedinělá svým propojením klinické části s prostory lékárny, která byla zbudována v rámci našeho výzkumného centra,“ sdělil Martin Pavlík, ředitel FNUSA.

Ve FNUSA bylo dosud léčeno přes 210 pacientů léčebným konopím. Dle odhadu cca 10-15 % nepokračuje, většinou pro nežádoucí účinky, obluzení. Někteří pro přehnaná očekávání, někteří i z finančních důvodů,“ sdělila Petra Veselá, tisková mluvčí FNUSA a dodala: „Vždy jsme prezentovali, že medicinální konopí není všelék a ne všem pacientům může vyhovovat, stejně jako je tomu u léků.

Někteří pacienti užívají konopí nepravidelně, občas si nasadí týdenní kůru, občas jsou bez konopí. Na rozdíl od opioidů není významný syndrom z odnětí, proto mohou vynechávat dle potřeby. Názorným příkladem je pacientka, paní Jana, u které začal pracovat na snížení dávky opioidů. „Paní Jana je po opakovaných operacích páteře, bederní i krční, u které bylo nutné tlumení bolestí vysokými dávkami opioidů, které bylo provázeno nežádoucími účinky jako utlumení, zácpa, špatný spánek. Před kontrolou v srpnu 2018 měla dávku 360 mg oxycodonu denně, přepočteno na morfin injekční je to cca 250 mg denně, tj. 25 ampulek po 10 mg. Při stabilizaci trhu s léčebným konopím jsme si již mohli dovolit zkusit redukovat dávku opioidů při podávání léčebného konopí.  Nyní při poslední dubnové kontrole má paní Jana denní dávku 200 mg oxycokodu, čili redukce na pouhých 55 % původní dávky. K tomu s výrazně lepší kvalitou života užívá denně 0,25-0,5 gramu léčebného konopí v tobolkách a 0,25 – 0,5 gramu vaporizuje. Bolesti má menší, lépe spí, není tolik omámená, výrazně se jí zvýšila kvalita života,“ informoval o zkušenostech MUDr. Radovan Hřib, vedoucí Centra pro léčbu bolesti Anesteziologicko resuscitační kliniky FNUSA.

„Jedním z prvních úkolů výzkumu bude sledování odbourávání THC u lidí a stanovení možnosti řízení motorového vozidla po užití léčebného konopí,“ doplnil cíle výzkumu Pavlík.

„Ve spolupráci s Farmakologickým ústavem LF MU budeme zahajovat sledování efektu léčebného konopí na úlevu od bolesti dle standardů Evidence Based Medicine (EBM), česky Medicíny založené na důkazech,“ doplnil Hřib.

Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně se podílí na vzdělávacích seminářích, které jsou akreditované Lékařskou komorou ve spolupráci s Mezinárodním institutem pro výzkum konopí (ICCI) a Cannabis Spectrum. Dosud proběhly v Jihlavě a Praze. Dále budou semináře v Ústí nad Labem a Českých Budějovicích.

K datu 15. 4. 2019:

Od 1. 1. 2018 do 15. 4. 2019
Vydané recepty:                              650
Unikátních rodných čísel (RČ):    210
Celkem konopí:                               3900 gramů

2018
Vydané recepty:                              420
Unikátní RČ                                   155
Celkem konopí:                               2500 gramů

2019 (1.1.2019 – 15. 4. 2019)
Vydané recepty:                              230
Unikátní RČ                                   123
Celkem konopí:                               1400 gramů

Kontakt pro média: Ing. Petra Veselá, tisková mluvčí FNUSA, tel. +420 604 121 122, petra.vesela@fnusa.cz