Vypudit holuby z FNUSA pomáhá už třetím rokem Jesenka

Obtěžující holubi si na areál Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně jen tak nepřijdou. Již třetím rokem jej totiž střeží Jesenka, samička raroha jižního. V pravidelných letech nad nemocničními budovami dává přemnoženým populacím městských holubů najevo, aby se raději držely dále.

„Holub je jako potkan, prostory je od něj potřeba deratizovat a zároveň je to boj, který je věčný. Holubi se stejně jako hlodavci po čase vrací,“ vysvětluje sokolník Marcel Kosina, proč je lety nutné v pravidelných intervalech opakovat. Do areálu Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně se se svým rarohem obvykle vrací dvanáctkrát měsíčně. „Nejde si ale nevšimnout výsledků, které za ty tři roky máme. Holubi se aktuálně v areálu nemocnice vyskytují zřídka kdy, Jesenka se tu už nudí,“ dodává.

To potvrzuje i skutečnost, že při vypuštění se dravec rozlétl směrem k Mendlovu náměstí, kde zachytil holubí stopu. Přesnou trasu letu sokolníkovi umožňuje sledovat GPS lokátor.

Raroh jižní je dravec, který se běžně vyskytuje v Africe a Asii, v rámci Evropy v jižní Itálii, u nás se s ním ve volné přírodě nesetkáme. Jedná se o velmi obratný druh, který se snadno dokáže vyhýbat budovám, a je proto vhodný pro lety v urbanizovaném prostoru.

„Zapojení dravců do boje proti holubům ještě stále není obvyklá cesta, jak se přemnoženému druhu bránit, začíná se ale postupně dostávat do povědomí,“ komentuje muž, který se sokolnictví věnuje přes dvacet let. Výhodou metody je bezpochyby ekologičnost a minimální invazivnost člověka do přírody za vysoké účinnosti.

Vypudit holuby z FNUSA pomáhá už třetím rokem Jesenka

Sokolník Marcel Kosina a Jesenka