Oddělení léčebné výživy

Oddělení léčebné výživy poskytuje hospitalizovaným i ambulantním pacientům nutriční péči, kterou zajišťují kvalifikovaní zdravotničtí pracovníci v oblasti nutriční péče.

Oddělení je výukovým pracovištěm pro vysokoškolské studenty Lékařské fakulty Masarykovy univerzity studijního programu nutriční terapeut a klinický nutriční terapeut. Dále zajišťuje praktickou výuku studentů v oboru nutriční asistent a diplomovaný nutriční terapeut na SZŠ a VOŠ a je také akreditovaným pracovištěm pro praktickou výuku specializačního studia na NCONZO.

Mgr. et Bc. Alena Mottlová, Ph.D.

Vedoucí nutriční terapeut

Klinická část

Klinická část zajišťuje a garantuje specializovanou nutriční péči na lůžkových odděleních. Kvalifikovaný tým nutričních terapeutů realizuje proces nutriční péče na jednotlivých klinikách. Zaměřuje se na identifikaci rizika malnutrice pomocí screeningového nástroje Malnutrition universal screening tool (MUST).

Nutriční terapeuti pravidelně navštěvují jednotlivé kliniky a oddělení, kde zajišťují komplexní nutriční péči, hodnotí nutriční stav pacientů a sestavují individuální nutriční plány. Následně navrhují ošetřujícím lékařům postupy k zajištění optimální nutriční péče, jak u malnutričních pacientů, tak u pacientů v jejím riziku.

Klinický nutriční terapeut úzce spolupracuje s lékaři nutričního týmu. Významnou součástí práce nutričních terapeutů na klinikách je také edukační činnost, a to nejen hospitalizovaných pacientů, ale i jejich rodinných příslušníků. V případě potřeby zajišťují následnou dispenzarizaci v nutriční ambulanci.

Ambulantní část

Ambulantní část poskytuje komplexní nutriční péči v oblasti léčebné výživy dospělých osob. Cílem ambulance je zajištění všestranné nutriční péče o pacienta, která směřuje k posílení a udržení zdraví.
Ambulance úzce spolupracuje s ambulancí nutriční péče II. interní kliniky. Ambulanci vedou zkušení kliničtí nutriční terapeuti, kteří poskytují nutriční poradenství a provádějí:

  • bioimpedanční analýzu složení těla
  • analýzu nutričního stavu pacienta
  • hodnocení stravovacích návyků
  • vyhodnocení individuálních nutričních potřeb

Na základě těchto údajů je sestaven co nejefektivnější nutriční plán pro konkrétního pacienta.
Nutriční terapeuti provádějí nutriční terapii, která je zaměřena na společné cíle stanovené při individuálních konzultacích. S pacientem pracují na porozumění výsledkům, jejich dosažení a udržení. Významně se podílejí na zvyšování nutriční gramotnosti, což přispívá k dlouhodobému udržení dosažených nutričních cílů.

Součástí Oddělení léčebné výživy je také detašovaná nutriční diabetologická ambulance nutričního terapeuta v rámci II. interní kliniky. Nutriční terapie je poskytována pacientům s onemocněním diabetes mellitus.

Provozní část

Nutriční terapeuti sestavují jídelníčky pro hospitalizované pacienty naší nemocnice a zajišťují stravovací opatření dle individuálních nutričních potřeb a zdravotního stavu pacienta. Zpracovávají objednávky z jednotlivých oddělení a připravují podklady pro přípravu a výdej stravy. Dohlíží na dodržování správných hygienických postupů při přípravě pokrmů podle systému HACCP. Zajišťují výdej stravy a provádějí jeho kontrolu.

Ambulance nutričních terapeutů

budova D3, 3. NP

Ordinační doba – nutriční terapeuti:
Pondělí až pátek: 7:00–15:30
Tel.: +420 543 183 551 nebo +420 730 130 904 (v ordinační době)
E-mail: vyziva@fnusa.cz

Ordinační doba – lékaři:
Úterý: 7:00–15:30
Středa: 12:00–14:00
Čtvrtek: 11:00–14:00
Tel.: +420 543 183 514

Diabetologická nutriční ambulance

budova J, 2. NP

Ordinační doba – nutriční terapeuti:
Úterý a pátek: 11:00–15:00
Pondělí, středa, čtvrtek: 7:00–11:00
Tel.: +420 543 182 267, e-mail: vyziva@fnusa.cz

Vyšetření nutričním terapeutem indikuje lékař, který vystaví žádanku na vyšetření. V tomto případě jsou návštěvy pacienta hrazeny zdravotní pojišťovnou. Bez indikace lékaře si lze hradit vyšetření jako samoplátce dle Ceníku placených služeb Oddělení léčebné výživy.

K ambulantnímu vyšetření si, prosím, vezměte s sebou:

  • občanský průkaz
  • kartičku pojišťovny
  • žádanku od lékaře
  • lékařskou zprávu (např. propouštěcí zpráva s doporučením stran výživy)
  • seznam léků a doplňků stravy
  • záznam stravy (PDF, 263 kB) za posledních 3–7 dní


Bioelektrická impedanční analýza – pokyny k měření:

  • 2–3 hodiny před měřením nejíst, tekutiny max. 200ml
  • alkoholické nápoje a nápoje s kofeinem vynechat 12–24 hodin před měřením
  • 12 hodin před měřením vynechat fyzickou aktivitu a saunování
  • v den měření nenatírat ruce ani plosky nohou mastným krémem
  • před měřením se vyprázdnit
  • analýza probíhá na boso
  • před měřením odložit kovové šperky a ozdoby

Při opakovaném měření je vhodné dodržet stejné podmínky.