Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně je členem multidisciplinárního konsorcia Dorian Gray. Síly v něm spojilo pětadvacet odborných pracovišť napříč Evropou, a to s cílem zaměřit se na prevenci mírné kognitivní poruchy u pacientů s kardiovaskulárními chorobami. Prostředkem k tomu má být mobilní aplikace, která díky shromažďování a vyhodnocování dat získaných z chytrých hodinek nebo jiných wearebles dokáže uživateli nabídnout personalizované cvičení – tak, aby mohl aktivně a efektivně předcházet rozvoji kognitivních poruch.
Výzkum dlouhodobě ukazuje, že právě stav kardiovaskulárního systému může mít přímý vliv na fungování mozku, zejména v oblastech paměti, pozornosti a výkonných funkcí. Aplikace motivující ke kognitivnímu i fyzickému cvičení má podle členů konsorcia potenciál předejít až dvěma milionům případů demence během 27 let.
Hlavní řešitelkou projektu za Fakultní nemocnici u sv. Anny v Brně je neuroložka MUDr. Lenka Krajčovičová, Ph.D. „Naší rolí v projektu je kromě vytváření pomyslného mostu mezi pacienty a vývojáři také dodání dat z klinické praxe. Právě na jejich základě může umělá inteligence vymodelovat nástroj, který pomůže předcházet či zpomalit progresi mírné kognitivní poruchy,“ vysvětluje vedoucí lékařka Centra pro kognitivní poruchy při I. neurologické klinice FNUSA a LF MU. Svá data tak poskytla například Kardiovize, dlouhodobá studie probíhající při II. interní klinice FNUSA a LF MU, která sleduje kardiovaskulární zdraví Brňanů.
Konsorcium Dorian Gray svou činnost zahájilo na začátku letošního roku s tím, že klinické ověřování funkčnosti aplikace bude spuštěno již po dvou letech. Pokud se aplikace osvědčí, bude dostupná veřejnosti, a to i v češtině. Projekt je financován z programu Horizon Europe, hlavním příjemcem je Università degli Studi di Brescia v Itálii, která je také jedním z míst realizace klinické studie.

Zahajovací meeting konsorcia Dorian Gray se uskutečnil v italské Brescii

MUDr. Lenka Krajčovičová, Ph.D., hlavní řešitelka projektu za FNUSA