Dobrovolníci dělají čas v nemocnici stravitelnějším

Důležitost dobrovolnické práce pro naši společnost připomíná už od roku 1985 Mezinárodní den dobrovolníků (5. 12.), vyhlášený OSN jako příležitost k vyjádření vděku všem, kteří bez nároku na odměnu pomáhají na potřebných místech. Ve Fakultní nemocnici u sv. Anny v Brně tuto úlohu zastává už devátým rokem DobroCentrum u sv. Anny.

„Cílem našich aktivit je pacienta potěšit, alespoň na chvíli mu pomoci zapomenout na strach nebo bolest a rozbít monotónnost nemocničních dnů,“ říká vedoucí dobrovolnického programu Svatava Kalná. Proškolení dobrovolníci dochází za hospitalizovanými pacienty a nabízí jim svou společnost – ať už jde o sdílený čas na procházce, hraní deskových her, předčítání nebo třeba „jen“ rozhovor u lůžka. Kromě toho organizují tvořivé dílny, hudební i divadelní představení a další aktivity, které hospitalizovaným lidem ukrátí čas v nemocnici a zlepší jejich psychickou pohodu.

V databázi DobroCentra je aktuálně registrováno necelých šedesát dobrovolníků, aktivně jich ale do nemocnice dochází zhruba deset. „Pomáhají nám lidé různého věku, profesí, maminky na mateřské, senioři…,“ říká Kalná s tím, že vyhovující formu, jak se zapojit, najde téměř každý.

Co dobrovolníky k zpříjemňování času pacientům motivuje?

Lukáš Janků:

Má motivace je jasná: snažím se vyjádřit své hluboké poděkování všem u svaté Anny, protože mi zachránili život, když to bylo potřeba. Takže chci i já pacientům pomoct, protože tak trochu vím, čím si procházejí.

Olga Ježková:

Mnohokrát se mi – ve chvíli náročné – dostalo prostřednictvím druhého člověka úsměvu, stisku ruky, povzbuzení… Moc bych se to chtěla naučit. Umět být druhému nablízku.

Nikola Trochtová:

Před covidem jsem docházela dělat společnost seniorce. Po pandemii jsem hledala nové možnosti, jak pomoci, a zaujalo mě DobroCentrum a možnost zpříjemnit pobyt v nemocnici. Sama vím, jak dlouhé a nudné může být trávit náš vzácný čas v nemocnici, chtěla jsem to zkusit a neskutečně mě to chytlo. Ráda přemlouvám každého k vyzkoušení, protože u dobrovolničení v nemocnici je nejtěžší najít odvahu to zkusit.

Zdeněk Šmarda:

Mám dost času a bydlím poblíž. Jsem nezadaný, bezdětný a ve volnu hlavně hraji hry na PC, deskovky a čtu (dámy podobně zaměřené, napište mi na FB/IG, děkuji), ale nebráním se dělat i něco užitečného, co třeba pomůže ostatním. Navíc mám rád organizátorky z DobroCentra a můžu trávit čas s nejlepší kamarádkou, dobrovolnicí Nikolou.

Děkujeme všem, kteří nezištně pomáhají!