FNUSA se zaměří na pacienty s COVID-19 v těžkém stavu

Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně a Nemocnice Na Homolce jsou dvěma nemocnicemi, které se zaměří na pacienty s onemocněním COVID-19 v těžkém stavu. Na Moravě tedy FNUSA a FN Brno vytvoří společný tým pro rozdělení ostatní jinak nezastupitelné zdravotnické péče v kraji.

Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně vyčlení v první fázi 30 intenzivních lůžek, připravených pro pacienty z celé Moravy, pozitivní na COVID-19, kteří budou potřebovat napojení na plicní ventilaci. Cílem této centralizace nemocných je zabezpečení adekvátní péče s co nejlepším výsledkem. „Zatím naštěstí takové pacienty na Moravě neregistrujeme, takže tento počet lůžek by měl být v první fázi dostačující. Intenzivní ventilovaná lůžka budou vyčleněna na anesteziologicko resuscitační klinice a jednotkách intenzivní péče na dalších našich klinikách,“ uvedl ředitel Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně Ing. Vlastimil Vajdák a dodal, že zatím nebude nutné přesouvat pacienty z těchto klinik do jiných nemocnic. „Taková situace ale může nastat, proto musíme mít předem domluveno, kde bude poskytována superspecializovaná péče. V případě velkého množství těžkých pacientů s COVID-19 určí Ministerstvo zdravotnictví ČR, do kterých nemocnic se budou přesouvat akutní pacienti s jinými onemocněními nebo úrazy.“

Fakultní nemocnice Brno bude i nadále dělat tzv. filtr. Znamená to, že pacientům udělá a vyhodnotí stěry, popřípadě je hospitalizuje na svém infekčním oddělení. Tento algoritmus se nemění.

Fakultní nemocnice u sv. Anny by měla tento týden také dostat z Ministerstva zdravotnictví ČR mnohem více ochranných pomůcek. Chybí především respirátory, stále rychleji ubývá i roušek.

Kontakt pro média: Mgr. Dana Lipovská, Tisková mluvčí, tel. +420 602 529 058, dana.lipovska@fnusa.cz