,

FNUSA zřídila UA POINT

FNUSA zřídila UA POINT

Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně zřídila UA POINT, nízkoprahovou ambulanci poskytující primární zdravotní péči občanům Ukrajiny. UA POINT se nachází na detašovaném pracovišti nemocnice na adrese Výstavní 17, tedy v těsné blízkosti Krajského asistenčního centra pomoci Ukrajině na BVV. Válečným uprchlíkům nabídne přítomnost tlumočníka a možnost návazné péče.

Provoz ambulance zahájí v pondělí 21. března. S ohledem na absenci pediatrie ve Fakultní nemocnici u sv. Anny v Brně UA POINT zajistí primární zdravotní péči pouze pro dospělé osoby. Ze stejného důvodu nebude poskytována pomoc v oblastech gynekologie a porodnictví. „Ambulance by měla sloužit jako přechodná stanice pro ty, kteří potřebují lékařskou péči, například předepsat léky na chronická onemocnění nebo antibiotika a prozatím zde nenašli praktického lékaře nebo daného specialistu,“ uvedl lékařský náměstek FNUSA MUDr. Jindřich Olšovský, Ph.D.

Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně zřídila UA POINT z rozhodnutí Ministerstva zdravotnictví ČR. Smyslem celorepublikové sítě nízkoprahových ambulancí je zajištění plynulého procesu poskytování zdravotních služeb osobám z Ukrajiny, které nebude schopna absorbovat síť poskytovatelů primární péče.

UA POINT Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně bude v provozu každý všední den od 7 do 15 hodin. Mimo provozní dobu a v akutních případech, jako jsou úrazy nebo náhlé změny zdravotního stavu, mohou uprchlíci z Ukrajiny směřovat do areálu nemocnice na ulici Pekařská na urgentní příjem v budově B1.

Aktualizace 5. 3. 2023: Provoz UA Pointu byl ukončen. Pacienti s náhlým zhoršením zdravotního stavu budou i nadále v případě potřeby ošetřeni na Oddělení urgentního příjmu.