II. chirurgická klinika operuje nejvíce varixů na jižní Moravě

Křečové žíly postihují v dospělém věku až dvě třetiny populace, častěji ženy. Onemocnění o sobě dává nejprve vědět nenápadně, postupně se ale příznaky zhoršují a pacientům přináší celou řadu zdravotních komplikací. Řešením může být chirurgický zákrok, na který je nejlepší čas právě před nadcházejícím létem, kdy se potíže stupňují. Lékaři II. chirurgické kliniky Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně a LF MU každoročně operují mezi pěti a šesti sty pacientů s křečovými žílami na dolních končetinách, což je vůbec nejvíce v Jihomoravském kraji.

Vzniku křečových žil lze do jisté míry předcházet, z velké části se ale jedná o záležitost genetickou. S věkem se potom onemocnění obvykle zhoršuje. Varixy se projevují širokou škálou subjektivních potíží – žilních bolestí, pocitu těžkých nohou a napětí v dolních končetinách, ale také objektivních, pozorovatelných příznaků – otoků, hyperpigmentací, ekzémů, zánětů kůže a podkoží, flebitid i závažných bércových vředů. Zlehčovat nelze ani estetickou stránku, která může mít na psychiku pacienta značně negativní dopad.

Odborníci z II. chirurgické kliniky FNUSA a LF MU kromě klasického chirurgického ošetření chronického žilního onemocnění řadu let rozvíjí také miniinvazivní endovenózní metody. Ty jsou celosvětově na vzestupu a patří mezi ně operace pomocí laseru (EVLA) nebo radiofrekvence (RFA). Pod kontrolou ultrazvuku se do postižené žíly zavede malý katétr a díky tepelné energii dojde k poškození vnitřní výstelky žíly a jejímu svraštění. Ošetřená kmenová žíla zaniká a po několika týdnech se přemění v tenký vazivový pruh.

Kromě hlavního žilního kmene bývají varikózně postiženy i jednotlivé žilní větve těchto kmenů. K jejich odstranění lékaři na klinice používají jemnou operační techniku, při které křečové žíly odstraňují z drobných řezů o velikosti 3–5 mm pomocí jemných háčků, nebo do nich také mohou během operace aplikovat pod ultrazvukovou kontrolou sklerotizační roztok.

Jde o velmi šetrnou a efektivní metodu, která umožňuje časný návrat k běžné zátěži. Zákrok je prováděn v rámci jednodenní hospitalizace, po jejímž ukončení pacient nosí ještě 3–4 týdny na ošetřené končetině elastické obinadlo nebo kompresivní punčochu.

Forma zákroku je vždy zvolena individuálně na základě předchozí konzultace. Ty ve Fakultní nemocnici u sv. Anny v Brně probíhají ve specializované varixové poradně v pondělí, středu a čtvrtek v čase 13:00–14:20.

II. chirurgická klinika operuje nejvíce varixů na jižní Moravě