Koronavirus zkomplikoval domácí ošetřovatelskou péči

Zdravotní sestry Oddělení zdravotně sociální a domácí péče ve Fakultní nemocnici u sv. Anny v Brně jsou často jediným pojítkem mezi pacientem v domácí péči a okolním světem. Pandemie onemocnění COVID-19 výrazně ztížila jejich práci.

Na úseku domácí péče pracuje pět zdravotních sester s různou specializací. V současné době dojíždějí za 36 pacienty z Brna v různých denních či týdenních frekvencích dle ordinace lékaře. „Každý den ošetříme v průměru 25 pacientů s různou délkou indikované ošetřovatelské návštěvy. Naše práce je fyzicky a psychicky náročná, sestry pracují v terénu za každého počasí. Vykonávají ve vlastním sociálním prostředí pacienta samostatně veškeré úkony, které provádějí sestry v nemocnici. Odebírají biologický materiál, pečují o pacienty na ventilačním zařízení, provádí výměny a ošetřování kanyl, různých typů stomií, zajišťují převazy ran, aplikují léčiva, edukují, provádějí ošetřovatelské rehabilitace… Dělají toho skutečně mnoho,“ říká vrchní sestra Oddělení zdravotně sociální a domácí péče FNUSA Mgr. Yveta Šarapatková.

Své o tom ví manželka jejich klienta Vlastimila Kinzlová. „Po propuštění manžela z nemocnice jsem byla naprosto zoufalá. Již při první návštěvě sestřičky byla vidět obrovská profesionalita, vstřícnost a ochota pomoci péčí i radou. Mimo převazů poradila i s hygienou, polohováním, pomůckami. Vůbec nevím, co bych si bez ní počala.“

Sestry během pandemie dál pokračují v domácí péči, musí být vybaveny ochrannými pomůckami a postupovat obezřetně. U některých nemocných byla domácí péče po domluvě s praktickým lékařem přerušena. „Pokud byla indikována jen ošetřovatelská rehabilitace a pacient měl doma rodinu, péči jsme z důvodu snížení rizika nákazy omezili. Ale za většinou pacientů jezdíme dál. Snažíme se hlavně ochránit před infekcí ty nejzranitelnější a trpělivě je uklidňovat, edukovat v prevenci a dodržování mimořádných opatření. Také jsme jim na jaře vozily šité roušky z našeho DobroCentra. Mnohdy jsme totiž opravdu jejich jediné spojení s vnějším prostředím,“ dodává Yveta Šarapatková.