Movember: Pacientů s rakovinou prostaty přibývá

Karcinomem prostaty v Česku každoročně onemocní zhruba osm tisíc pacientů, jedná se o vůbec nejčastější nádorové onemocnění u mužů. Nejen na to se snaží upozornit tradiční „kníratá“ kampaň Movember, která startuje 1. listopadu a vybízí muže k prevenci a zájmu o jejich zdraví.

Urologické oddělení Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně v loňském roce operovalo 116 pacientů s rakovinou prostaty, přičemž počet indikovaných pacientů každoročně roste. U karcinomu lokalizovaného na prostatu je radikální prostatektomie, tedy operační odstranění prostaty a semenných váčků, nebo radioterapie (ozařování) prostaty nejefektivnější léčebnou metodou. Výrazných pokroků bylo za poslední roky dosaženo také při léčbě metastatického onemocnění. Využívají se nové formy hormonální terapie, chemoterapie a radionuklidů. Díky jejich kombinaci nebo podání v sekvenci se z metastatického karcinomu prostaty stala chronická choroba.

Lékaři urologického oddělení budou mít v blízké době možnost využívat také robotický operační systém, který pacientům indikovaným k chirurgickému odstranění prostaty přinese nejmodernější léčebné postupy a usnadní rekonvalescenci. Jeho nasazení do provozu se plánuje na první kvartál následujícího roku a využití nalezne i na dalších zdravotnických pracovištích Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně, zejména právě při léčbě onkologických pacientů.

Karcinom prostaty dlouho nevyvolává žádné výrazné příznaky ani bolest, důležité je proto nezanedbávat prevenci a věnovat pozornost možným projevům nemoci, například potížím při močení, výskytu krve v moči nebo ejakulátu či otocích dolních končetin. Obecně urologické společnosti doporučují s vyšetřováním začít nejpozději kolem 50. roku věku, kdy vzrůstá riziko výskytu nemoci. Zbystřit by měli také muži, v jejichž rodinách se rakovina prostaty již vyskytla. „Z mé praxe mohu uvést případ, kdy jsem v jedné rodině operoval pro karcinom prostaty tři bratry a syna jednoho z nich,“ upozorňuje primář oddělení MUDr. Petr Filipenský, Ph.D.

Urologické oddělení Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně v příštím roce plánuje spustit také nový preventivní program, který bude zaměřen obecně na zdraví stárnoucího muže, a jehož součástí bude i aktivní záchyt pacientů s karcinomem prostaty.

Movember: Pacientů s rakovinou prostaty přibývá

Prim. MUDr. Petr Filipenský, Ph.D., s týmem při výkonu radikální prostatektomie