Na skoncování s tabákem není nikdy pozdě. Ve FNUSA pomohou bezplatně odborníci

Naprostá většina kuřáků by raději nekouřila. Užívání tabáku nebo nikotinu ale není jen obyčejným zlozvykem, jde o nemoc – závislost, a pokusy o ukončení závislosti bez odborné pomoci mají jen malou šanci na úspěch. Pokud si uživatelé těchto návykových látek nechají poradit, jejich snaha může být až desetkrát úspěšnější. Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně nabízí hned dvě možnosti bezplatné pomoci.

„Přichází k nám mladí lidé, kteří si začínají uvědomovat svou závislost a obtěžuje je, lidé se zdravotními problémy, kterým bylo doporučeno přestat kouřit, ale například také senioři, kteří nechtějí svým zlozvykem ohrožovat vnoučata,“ popisuje PharmDr. Marek Lžičař, který v konzultačním centru Nemocniční lékárny pomáhá zájemcům přestat kouřit už téměř deset let.

Užívání tabáku je příčinou mnoha závažných nemocí a má nepříznivý vliv na téměř všechny tělesné systémy. Je významným rizikovým faktorem srdečního infarktu, cévní mozkové příhody, nádorových onemocnění nebo cukrovky. Plíce ale mají pozoruhodnou schopnost regenerace a každý den bez kouření zvyšuje šance na zlepšení tělesné kondice – například už po roce bez cigaret klesá riziko srdečního infarktu na polovinu ve srovnání s rizikem u kuřáka. Přestat s kouřením má proto smysl v kterékoliv životní fázi.

Fakultní nemocnice nabízí dvě varianty pomoci. Léčba je v Česku hrazena ze zdravotního pojištění, tudíž je pro zájemce zdarma. Platí pouze za léky ke zmírnění abstinenčních příznaků, většina zdravotních pojišťoven ale na tyto léky poskytuje příspěvek v rámci svých preventivních programů.

První variantou, kam se obrátit, je Centrum pro léčbu závislosti na tabáku. Funguje v ambulanci angiologie – Kardiovize na II. interní klinice FNUSA a LF MU. „Poskytujeme komplexní poradenství všem uživatelům tabáku, kteří vážně zamýšlí přestat kouřit cigarety nebo užívat alternativní tabákové a nikotinové výrobky, jako jsou například žvýkací tabák, elektronická cigareta, dýmka nebo doutník,“ uvedla koordinátorka centra Jana Jarešová.

Centrum pro léčbu závislosti na tabáku sídlí ve 3. NP budovy C1 a na schůzku se je možné objednat v pracovní dny od 8 do 15 hod. telefonicky na číslech 543 185 594 a 543 185 449, případně e-mailem na adrese infokardiovize@fnusa.cz. Druhou možností je nízkoprahové konzultační centrum Nemocniční lékárny FNUSA, které se nachází ve výdejně při vstupu z ulice Hybešova (budova S). Zájemci ho mohou navštívit v pracovní dny od 9 do 15 hodin, termín si je ale lepší sjednat předem prostřednictvím telefonu 543 182 164 nebo e-mailu vydej.hybesova@fnusa.cz.