Nutriční terapeutky radí: Jak snížit riziko nákazy koronavirem?

V souvislosti s aktuální epidemiologickou situací se můžeme setkat s mnoha nepodloženými doporučeními, jak nákaze COVID-19  zabránit prostřednictvím výživy. Nutriční terapeutky z Oddělení léčebné výživy Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně daly dohromady deset tipů, kterými můžeme imunitní systém alespoň podpořit.

„Prozatím není známá žádná speciální dieta či potravina, která by nás zaručeně ochránila před nákazou. Nicméně existují určitá doporučení, která mohou příznivě ovlivnit funkci imunitního systému,“ vysvětlila nutriční terapeutka Mgr. Veronika Volavá z Oddělení léčebné výživy FNUSA.

Měli bychom dbát na vyvážený a pestrý jídelníček, bohatý na všechny základní živiny. Důležitý je dostatečný příjem kvalitních zdrojů bílkovin (libové maso, ryby, mléko a mléčné výrobky, vejce, luštěniny) a ovoce a zeleniny, kterých bychom denně měli sníst minimálně půl kila. „Preferujte druhy bohaté na vitamin C. Hojně se vyskytuje v citrusech, kiwi, mangu, brokolici, paprice, rajčatech nebo třeba i v kysaném zelí,“ vyjmenovala nutriční terapeutka.

Kysané zelí a další fermentované potraviny (zakysané mléčné výrobky, tempeh) jsou dobré také pro svůj obsah zdraví prospěšných bakterií, které jsou důležité pro správnou funkci střev a imunitního systému. Zvýšit bychom v době vysokého rizika infekce měli také příjem omega-3 mastných kyselin a vitaminu D – obojí můžeme doplňovat také formou potravinových doplňků.

„Omezit bychom naopak měli konzumaci vysoce zpracovaných potravin s nadbytkem cukru, soli a nasycených tuků. Typicky polotovary, instantní pokrmy, nekvalitní cukroviny, náhražky čokolády, chipsy, jídlo typu fast food,“ doplnila za Oddělení léčebné výživy FNUSA Bc. Tesařová Markéta, DiS.

V kuchyni bychom pak měli dodržovat zvlášť striktně hygienu – důkladně si umývat ruce a zamezovat křížové kontaminaci mezi syrovými a tepelně zpracovanými potravinami. Pro správné fungování imunitního systému je kromě vyvážené stravy důležitý také dostatečný příjem tekutin, spánek a pravidelný pohyb.