Pylová sezóna začala

Nejčastější příčinou alergických onemocnění respiračního traktu je imunologická přecitlivělost na pylové alergeny. V současné době je prevalence polinózy udávána v různých zemích světa v rozmezí od 1 % až po více než 40 %. Mezi prvními pyly, které se objevují v ovzduší již od časného jara, patří pyly stromů a keřů z čeledi Betulaceae (Břízovité), Salicaceae (Vrbovité), Fagaceae (Bukovité).

„Nyní v ovzduší dominuje pyl lísky a olše, začíná sezóna pylu vrby jívy. Pylová aktivita břízy se očekává poslední týden v březnu. Typickými projevy pylové alergie je svědění, slzení očí, otok víček, rýma, eventuálně ucpaný nos. U astmatiků dechové potíže. Mohou být i exacerbace atopického ekzému,“ sdělil Roman Hakl, zástupce přednosty Ústavu klinické imunologie a alergologie Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně. „Alergikům podáváme systémovou a lokální medikaci. Z lékových skupin se jedná zejména o antihistaminika. U intenzivnějších alergických projevů podáváme lokální kortikosteroidy,“ doplnil Roman Hakl.

Sáva Pešák, lékař Ústavu klinické imunologie a alergologie FNUSA, doplňuje: „Přibližně čtvrtina lidí má alergické onemocnění, přičemž u poloviny z nich se na alergii podílí pyl. Příčiny alergií souvisí se změnami moderního životního stylu. Šetření, které jsem na našem ústavu provedl před pár lety pomocí kožních testů, ukázalo u poloviny pacientů přecitlivělost na pyl trav, zhruba u třetiny na pelyněk a břízu a u pětiny na ambrozii.“

Alergikům se v době jejich pylové sezóny doporučuje omezit pobyt v dosahu alergenů, což je často bohužel těžko proveditelné. V domácnostech pomohou protipylové okenní sítě nejlépe v kombinaci s čističkou vzduchu, v autě pylový filtr.

Výskyt alergie celosvětově stoupá. Prevalence alergie se odhaduje mezi 10-30 % populace.

Ve spolupráci s Ústavem histologie a embryologie LF MU (prof. D. Horký, Ing. L. Ilkovics) byly vyhotoveny elektronově mikroskopické snímky pylů lísky, vrby, břízy a dubu.


vrba


líska


bříza