Svatoanenští ortopedi provedli unikátní implantaci lopatky vč. ramenního kloubu poprvé v ČR

Tisková zpráva, 17. 5. 2018, Brno

15. 5. 2018 byla na I. ortopedické klinice Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně provedena unikátní operace – implantace lopatky, vč. ramenního kloubu. V ČR nebyla zatím obdobná operace lopatky provedena. Operaci vedl přednosta I. ortopedické kliniky, MUDr. Tomáš Tomáš, Ph.D. se svým týmem.

V péči svatoanenských ortopedů je 23letý pacient, kterému před rokem odstranili celou lopatku pro nádor. Jedná se o levou končetinu s těžkým funkčním omezením a těžkým kosmetickým defektem. Rameno nemá svoji konturu, funkce ramenního kloubu je nulová, protože hlavice pažní kosti se nemá o co opřít. Vzhledem k věku pacienta a funkčnímu omezení bylo rozhodnuto o rekonstrukci. Jediným možným způsobem byla náhrada lopatky vč. ramenního kloubu.

„Operace trvala 3 hodiny, jednalo se o složitou operaci, navíc v ČR jedinečnou. Bylo nutné vypreparovat zádový sval a jím překrýt umělou lopatku,“ sdělil Tomáš Tomáš a doplnil: „Náhrada lopatky byla pro pacienta vyrobena na míru, je z titanu a postříbřená z důvodu minimalizace infekce. Je vyrobena pomocí 3D tisku.“

„Svatoanenská ortopedie je specifická tím, že zde léčíme nádorové onemocnění pohybového aparátu. Tato problematika se řeší v republice pouze ve FNUSA a v Praze,“ sdělil Martin Pavlík, ředitel Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně. Přirozená spádová oblast pro FNUSA je tedy Morava a část Čech. Řešíme zde také vážné případy onkologicky nemocných dětí, protože svatoanenská nemocnice má školený personál, vybavení, instrumentária a protetiku. Děti mladší pěti let jezdí ortopedi operovat do dětské nemocnice, především kvůli anestezii, která je u takto malých dětí velmi specifická.

Kontakt pro média: Ing. Petra Veselá, asistentka ředitele a tisková mluvčí FNUSA tel. +420 604 121 122