Změny na kůži se nevyplatí podceňovat

Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně se i letos zapojí do Evropského dne melanomu. Předchozí dva ročníky proběhly kvůli pandemickým opatřením v omezeném režimu, i proto by teď lidé neměli návštěvu dermatologů odkládat. Čas v případě melanomu hraje zásadní roli.

V rámci osvětové akce mohou lidé s podezřelými útvary na kůži využít registračního formuláře na webu www.denmelanomu.cz, kde v databázi lékařů najdou i dermatoložky z Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně. „Naše kapacita během Evropského dne melanomu je omezená, ráda bych ale zájemcům připomněla, že preventivné prohlídky znamének hradí pojišťovna i ostatní kalendářní dny, proto v případě naplnění kapacity doporučuji na kliniku zavolat a objednat se na jiný termín. Určitě prohlídku neodkládat,“ apeluje kožní lékařka MUDr. Alena Vičíková.

„K vyšetření znamének by měli lidé přijít především proto, že případů maligního melanomu v ČR stále přibývá,“ uvedl primář I. dermatovenerologické kliniky Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně a LF MU MUDr. Miroslav Nečas, Ph.D. Zároveň ale dodal, že úmrtnost na tento zhoubný nádor mírně klesá. „Dáno to je především stále modernějšími a účinnějšími léčebnými metodami. Nicméně stále platí, že čím dříve lékař rakovinu kůže odhalí, tím lépe je léčitelná,“ uvedl.

S přibývajícími teplými dny by lidé také měli dbát na patřičnou ochranu před slunečním zářením. „Základem prevence rozvoje melanomu i jiných typů rakoviny kůže je chránit pokožku před UV paprsky. To znamená nevystavovat ji přímému působení slunce, a to zejména mezi 11. a 15. hodinou. Při delším pobytu na slunci je vždy nutné použít přípravky s ochrannými UVB i UVA filtry, přičemž důležité je i správné zvolení výšky ochranných faktorů. Tedy čím světlejší máme kůži a čím delší dobu jsme na slunci, tím vyšší filtr je nutné zvolit,“ radí MUDr. Miroslav Nečas. U melanomu je nebezpečné zejména opakované spálení kůže, u jiných typů kožní rakoviny (bazaliom  či spinaliom) spíše celková kumulativní dávka UV záření.

Zájemci o vyšetření znamének bez registrace mohou navštívit také Stan proti melanomu, který se v rámci probíhající osvětové akce Evropský den melanomu bude v pondělí 23. května od 10 do 18 hodin nacházet na brněnském Náměstí Svobody.

Změny na kůži se nevyplatí podceňovat