,

Ani pacienti v nemocnici nepřijdou o Vánoce

18. 12. 2019

Trávit Vánoce v nemocnici nechce dobrovolně nikdo z nás. Někdy ale zdravotní stav člověku nedovolí nic jiného. A tak stejně jako každý rok, i letos se ve Fakultní nemocnici u sv. Anny v Brně bude snažit personál udělat vše pro to, aby nemocní svátky prožili v co největší pohodě.

Předvánoční čas pacientům zpříjemňují dobrovolníci z DobroCentra u sv. Anny, kteří v rámci otevřených dílen spolu s veřejností vyrobili na pět set přáníček. Ta budou roznášet pacientům a společně s nimi zpívat vánoční koledy. „Nemá smysl přáníčka jen rozdávat, chceme s pacienty strávit i nějaký čas. Proto předávání spojíme také se zpíváním koled,“ vysvětluje organizátorka programu DobroCentra u sv. Anny Svatava Kalná. Spolu s dalšími dobrovolníky se již vydala na doléčovací a rehabilitační oddělení, dnes, tedy ve středu 18. prosince, zajdou také na II. interní kliniku a rovněž na Kliniku tělovýchovného lékařství a rehabilitace.

Přáníčka jsou každoročně v režii dobrovolníků z DobroCentra u sv. Anny, letos však velkou měrou přispěla i veřejnost. „Hodně nám pomohli studenti Univerzity třetího věku Masarykovy univerzity, někteří přáníčka vyráběli i se svými vnoučaty. Dohromady jich vyrobili asi dvě stě,“ řekla koordinátorka dobrovolníků DobroCentra u sv. Anny Sára Hloušková. Do akce se zapojily také děti ze ZŠ a MŠ Přemyslovo náměstí Brno pod vedením učitelky Pavly Kočí, vlastnoručně vyrobily také dvě stovky kusů.

Na Štědrý den pacienti Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně samozřejmě nebudou ochuzeni o sváteční menu, které však připraví nemocniční kuchaři kvůli zkrácenému provozu jídelny už v poledne. „K obědu je v plánu rybí polévka a smažený kapr. Na snídani plánujeme vánočku a ovoce,“ přiblížila vedoucí nutriční specialistka FNUSA Mgr. Bc. Alena Mottlová, Ph.D.

Pokud někdo z pacientů nepříjemnou životní situaci hůře snáší, má možnost obrátit se na odborníky. „V době Vánoc je k dispozici psycholog, který se může pacientům na lůžkových odděleních věnovat,“ uvedla primářka Oddělení klinické psychologie FNUSA PhDr. Zuzana Spurná, Ph.D. „Je potřeba uvědomit si, že pokud stav pacienta vyžaduje hospitalizaci, je pro jeho klid i klid rodiny lepší, když je v péči odborníků,“ dodala.

Vánoce mohou představovat nápor a zvýšený stres i pro ty, kteří je prožívají standardně mezi svými blízkými. Těm psycholožka Zuzana Spurná radí neklást si přehnaně vysoké cíle, všechno nemusí být dokonalé. „Udělejme si vše tak, aby to bylo hezké, ale aby nás to nezničilo. Také je dobré říci si o pomoc, aby se například o domácí práce rozdělila celá rodina. Než usilovat o dokonalé Vánoce, je možná lepší je zvládnout přiměřeně dobře a zbytek času strávit setkáváním se s lidmi, se kterými je nám dobře, anebo činnostmi, které děláme rádi,“ uzavřela téma Vánoc Zuzana Spurná.

Kontakt pro média: Mgr. Dana Lipovská, Tisková mluvčí, tel. +420 543 182 006, dana.lipovska@fnusa.cz