Běh na krev upozorní na potřebu dárcovství krve. Zájemci se můžou začít registrovat

V rámci projektu Darujme krev pro Brno, za kterým stojí město Brno a má podpořit bezplatné dárcovství krve v brněnských fakultních nemocnicích, byla spuštěna registrace na závod Běh na krev. Běžecký závod se uskuteční 12. září v parku na Kraví hoře.

„Běžeckým závodem i různorodým doprovodným programem pro všechny věkové kategorie chceme připomenout, jaký význam má dárcovství krve. To, co pro jednoho člověka je pár decilitrů krve a jeden vpich jehlou, může druhému zachránit život. Program je součástí kampaně Darujme krev pro Brno, do níž se zapojil i lezec Adam Ondra nebo bývalá tenistka Lucie Šafářová. Ne náhodou se koná právě v září, na kdy připadá 99. výročí úmrtí Jana Janského, lékaře a objevitele čtyř krevních skupin,“ přiblížil náměstek primátorky Petr Hladík.

Poběží se ve třech kategoriích. Děti od 6 do 10 let čeká trasa dlouhá 1,5 kilometru, od 11 do 15 let pak 3 kilometry. Hlavní závod je dlouhý 5 kilometrů. Vítěz v každé kategorii získá voucher na vstup zdarma do lezeckého centra Adama Ondry. Druzí závodníci obdrží vstupenku 1+1 do Hvězdárny a planetária Brno a třetí se pak podle věkových kategorií mohou těšit například na deskovou hru Brno šalinou nebo knihy s věnováním primátorky města Markéty Vaňkové. Všechny běžce na stupních vítězů potom čeká kromě medaile i jedno malé překvapení. Startovné se nehradí, registrace i závod jsou zdarma.

Přijít se pobavit a zvýšit povědomí o dárcovství krve mohou i ti, kteří nepoběží – na místě bude připraven doprovodný program. Nejmenší se mohou těšit například na dětskou zónu, ve které je čeká švédská hra Kubb, americká hra Spin ladder, discgolf, XXL Jenga, XXL puzzle, skákací hrad a další atrakce. Starší děti pak ocení třeba kouzelníka, bodyzorbing a jiné aktivity. K dispozici bude i horolezecká stěna, měření fyziologie těla s následným pohybovým a výživovým doporučením nebo orientační určení krevní skupiny.

Zájemci se mohou do závodu registrovat ode dneška do 31. srpna 2020 na webu darujmekrev.brno.cz. Počet závodníků je omezený na maximálně 100 lidí v každé věkové kategorii. Prvních 50 registrovaných běžců z každé věkové kategorie obdrží zdarma za včasnou registraci tričko s grafikou kampaně a sadu upomínkových předmětů včetně drobného zdravého občerstvení.