,

Chřipková epidemie stále trvá

Podle údajů Krajské hygienické stanice Jihomoravského kraje se sice minulý týden snížil počet chřipkových onemocnění o 19,1 procent, na druhé straně na tom pravděpodobně měly podíl i jarní prázdniny. Proto i nadále trvá ve Fakultní nemocnici u sv. Anny v Brně zákaz návštěv.

V období chřipkové epidemie je nejdůležitější dodržovat hygienická opatření. „Často si umývat ruce, větrat, upravit životosprávu, nestýkat se s nemocnými, pokud to jde, nechodit tam, kde se pohybuje velké množství lidí. A ještě před chřipkovou epidemií se nechat očkovat. Tím můžeme onemocnění chřipkou minimalizovat,“ uvedla primářka Oddělení praktických lékařů Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně MUDr. Ivana Bogrová.

Lidé si často pletou chřipku s tzv. infekty z nachlazení. Jaký je tedy mezi nimi rozdíl? Chřipka začíná náhlým vzestupem tělesné teploty nad 38 °C, a to z plného zdraví, dále svalovou slabostí, bolestí svalů a kloubů, hlavy a celkovou schváceností. Teprve s odstupem dvou až tří dnů se dostavuje rýma a kašel. Infekty z nachlazení naopak začínají většinou rýmou, kašlem a postupným zvyšováním tělesné teploty a nezpůsobují tak výraznou celkovou schvácenost. Rozdíl je také v léčbě. „U nachlazení a při zvýšené teplotě je vhodný cca tři dny šetřící režim doma, nosní kapky, kapky na kašel, vitamíny a pitný režim. Při delším trvání a zhoršování stavu doporučuji navštívit lékaře. Starší člověk s chronickými chorobami by měl lékaře navštívit ihned. Naopak při léčbě chřipky je nutný ihned klidový režim na lůžku, podávat léky na snížení teploty, případně chladné zábaly, obklady a dostatek tekutin – nikoliv horkých. Eventuálně další léky na rýmu a kašel podle příznaků,“ upozornila primářka Ivana Bogrová a dodala: „Chřipku se rozhodně nevyplatí přecházet!“

Kontakt pro média: Mgr. Dana Lipovská, Tisková mluvčí, tel. +420 543 182 006, dana.lipovska@fnusa.cz