Darovali srdce. Nová výzdoba v kapli sv. Anny uctívá jejich památku

Darování srdce je darem života a projevem nejhlubší lidské lásky. Slova, která ve Fakultní nemocnici u sv. Anny v Brně nově připomínají ty, jejichž rozhodnutí umožnilo zachránit, prodloužit či vylepšit život jiným nemocným. Pamětní desku dárců orgánů a sochu Znovuzrození k uctění jejich památky dnes v kapli sv. Anny slavnostně odhalil pacientský Spolek Markéta.

„Za každým darovaným srdcem je člověk, který musel zemřít, a jsem proto velice ráda, když si to pacienti uvědomují a dokážou svůj vděk i vyjádřit,“ uvedla při odhalení přednostka I. interní kardioangiologické kliniky Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně a LF MU prof. MUDr. Lenka Špinarová, PhD., FESC, která se Spolkem Markéta dlouhodobě spolupracuje. „Kolem transplantací se pohybuji od samého začátku, kdy byla v roce 1992 provedena první výměna srdce v Brně, takže dnešní odhalení pro mě má i osobní rozměr,“ doplnila.

Se členy Spolku Markéta, který sdružuje právě pacienty po transplantaci srdce, se pravidelně setkává i v rámci víkendových akcí. „Kromě výměny zkušeností si s pacienty vždy také společně zasportujeme a musím říct, že je skvělé vidět, že se pacienty po transplantaci srdce daří plně vracet do života,“ uvedla prof. Lanka Špinarová.

Spolek Markéta připravoval pietní výzdobu kaple od listopadu 2018, kdy před kaplí sv. Anny zasadil Strom naděje a života. „Tento strom je dnes již košatý, plný listů připomínajících svým tvarem srdce,“ uvedl při zahájení slavnostního odhalení zakladatel a předseda Spolku Markéta Ing. František Kmínek.

Dvakrát odložené odhalení se uskutečnilo také za přítomnosti ředitele Centra kardiovaskulární a transplantační chirurgie Brno, doc. MUDr. Petra Němce, CSc., MBA, FESC, autorů uměleckých děl a kněze ThLic. Leo Zerhaua, který pietním předmětům požehnal.

Hudebním doprovodem v podání žáků Základní školy umělecké varhanické Brno organizátoři vyjádřili poděkování všem lékařům a zdravotníkům za to, že se jim i přes nepříznivou epidemiologickou situaci podařilo transplantovat všechny darované orgány a zachránit tak život mnohým nemocným. Na závěr zazněla skladba věnovaná těm, kteří se této chvíle bohužel nedožili.

Ing. František Kmínek

Socha Znovuzrození od Jiřího Prchala