Do registru dárců kostní dřeně se ve FNUSA zapsaly už desítky zájemců

Transfuzní oddělení Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně se už na konci loňského roku přidalo do sítě registračních míst Českého národního registru dárců dřeně. Funguje jako náběrové centrum, což v praxi znamená, že zájemci o zápis do registru tak mohou u svaté Anny učinit odběrem krve a vyplněním přihlašovacího formuláře.

„Ideální je spojit registraci s darováním krve, vzorek můžeme získat i při odběru a nemusíme tak dárci dělat další vpich,“ popisuje proces primářka Transfuzního oddělení Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně MUDr. Jarmila Celerová a dodává, že zájemce o zápis do registru následně čeká ještě pohovor s pracovníkem transfuzního oddělení. Ten zájemci pomůže vyplnit registrační formulář, vysvětlí, jak registr funguje a zodpoví případné dotazy. „Celý proces nezabere víc než deset minut,“ upřesňuje primářka.

Vzorek krve zaměstnanci transfuzního oddělení následně odešlou k vyšetření transplantačních znaků do centrální laboratoře ČNRDD a zápis je hotový. Jen asi jedno procento zapsaných v průběhu života obdrží zprávu, že jsou vhodnými dárci pro konkrétního pacienta. Pokud chce zájemce stále pomoci, může krvetvorné buňky darovat buď klasicky v narkóze z kosti pánevní, nebo pomocí separátoru. Ten buňky vyfiltruje z krve, a proces tak připomíná spíše darování plazmy.

Do registru dárců kostní dřeně se je ve FNUSA možné zapsat každý všední den v čase 6:15 až 13:00. „Těší nás, že je o zařazení do registru dárců kostní dřeně mezi našimi dárci zájem, zapsaly se u nás už desítky lidí,“ říká primářka Transfuzního oddělení FNUSA Jarmila Celerová. Hlásit se mohou zájemci do 35 let, další podmínky jsou podobné jako pro dárce krve (dobrý zdravotní stav, bez závažných onemocnění v minulosti, váha vyšší než 50 kg).

Do registru dárců kostní dřeně se ve FNUSA zapsaly už desítky zájemců