FN u sv. Anny v Brně se pomalu vrací k vybraným plánovaným operacím

Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně již téměř měsíc odkládá plánované operace a zákroky, a to u všech oborů, které odklad umožňují. V současné době se – byť velmi pozvolna – k tzv. elektivní operativě vrací.

Momentálně je ve Fakultní nemocnici u sv. Anny v Brně hospitalizováno 113 pacientů s onemocněním COVID-19. Počet pacientů, kteří nejsou na umělé plicní ventilaci, se postupně snižuje, bohužel neubývá pacientů ve vážném stavu, kterých má nemocnice k pondělnímu ránu (23. 11.) 19. „Situace se bohužel nelepší tak rychle, jak bychom chtěli a většina našich anesteziologů se stále musí starat o pacienty s těžkým průběhem nemoci COVID-19, což nám neumožňuje obnovit plánované operace v plné míře,“ uvedl ředitel Fakultní nemocnice u sv. Anny Ing. Vlastimil Vajdák a dodal: „Přesto jsme již mohli uzavřít dvě covidová oddělení a uvolnit tak prostor pro další běžné pacienty. Stejně tak bude možné obnovit alespoň některé plánované operace a zákroky.“

Nemocnice uzavřela v minulém týdnu covidová oddělení na neurochirurgii (standardní lůžka) a II. chirurgické klinice (lůžka JIP). Tento týden uzavře další covidová lůžka, a to na I. chirurgické klinice a I. neurologické klinice. „Jsme teď schopni otevřít zpátky i některé z ambulancí, a to díky vracejícímu se zdravotnickému personálu,“ dodal MUDr. Jindřich Olšovský, Ph.D. s tím, že ambulance byly zavřené pouze v případě jejich vícečetnosti. Nestalo se tedy, že by nějaká klinika či oddělení své ambulance uzavřely úplně.

Díky postupnému rozvolňování již mohli například  lékaři z ortopedické kliniky začít s dosud odkládanými artroskopickými operacemi, více operovat začali také neurochirurgové.

Kontakt pro média:

Mgr. Dana Lipovská, Tisková mluvčí, tel: 543 182 006, dana.lipovska@fnusa.cz