,

Nevynechávejte kontrolu kožních znamének, varují dermatologové FNUSA

Čím dříve lékař odhalí rakovinu kůže, tím lépe je léčitelná. Heslo, které mají na paměti nejen odborníci z I. dermatovenerologické kliniky Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně a LF MU, ale i stovky lidí, kteří si během jarních měsíců nechali preventivně zkontrolovat kožní znaménka.

Využít k tomu mohli například Stan proti melanomu, který zakotvil 22. května na brněnském náměstí Svobody. Nejen lékaři z naší nemocnice zkontrolovali pokožku bezmála tisícovce zájemců. „Jedná se o oblíbenou akci, příchozí neodradila ani dlouhá fronta, horko a nakonec déšť. Řada z nich byla objednána k dalšímu došetření podezřelých lézí, a to digitálním dermatoskopem či na biopsii s histologickým vyšetřením,“ uvedl primář I. dermatovenerologické kliniky FNUSA a LF MU MUDr. Miroslav Nečas, Ph.D.

Pozor na škodlivé sluneční záření 

Zaměstnanci nemocnice mohli k preventivní prohlídce využít speciálního termínu, který dermatologové pro své kolegy vyčlenili při příležitosti Evropského dne melanomu. I. dermatovenerologická klinika se do osvětové akce zapojuje pravidelně již od roku 2001. „Letos jsme v rámci této akce vyšetřili celkem 61 zaměstnanců, z nichž u žádného nebylo naštěstí vysloveno podezření na maligní melanom. U pěti osob jsme nicméně zjistili přítomnost dysplastických névů, tedy potenciálně nebezpečných znamének, která by v budoucnu mohla přejít do maligního melanomu. Proto budou muset být tito pacienti pravidelně dispenzarizováni v naší poradně pro pigmentové afekce,“ zhodnotil prim. Nečas a doplnil, že lékaři v rámci prohlídek zaznamenali také několik bazaliomů a aktinických keratóz.

Základem prevence rozvoje melanomu, ale i jiných typů rakoviny kůže, je kromě pravidelného samovyšetřování kožních znamének a kontrol u odborníků především ochrana pokožky před UV paprsky. „Při delším pobytu na slunci je vždy nutné použít přípravky s ochrannými UVB i UVA filtry, přičemž důležité je i správné zvolení výšky ochranných faktorů. Tedy čím světlejší máme kůži a čím delší dobu jsme na slunci, tím vyšší filtr je nutné zvolit,“ radí dermatolog. Pro rozvoj melanomu je nebezpečné zejména opakované spálení kůže, a to především v dětství. U jiných typů kožní rakoviny (bazaliom či spinaliom) hraje roli spíše celková kumulativní dávka UV záření.