,

Přestaňte kouřit. FNUSA nabízí hned dvě bezplatné možnosti pomoci

Na poslední květnový den tradičně připadá Světový den bez tabáku, který od roku 1988 vyhlašuje Světová zdravotnická organizace s cílem upozornit na negativní dopady užívání tabákových výrobků nejen na lidské zdraví. Téma letošního ročníku s podtitulem „Pěstujme jídlo, ne tabák“ akcentuje právě širší dopady produkce tabáku a vyzývá vlády a politiky, aby zintenzivnili legislativu, vypracovali vhodné strategie a umožnili pěstitelům tabáku přechod na pěstování potravinářských plodin. Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně nabízí zájemcům o odvykání kouření hned dvě možnosti bezplatné pomoci.

První variantou je návštěva Centra pro léčbu závislosti na tabáku, která funguje v ambulanci angiologie – Kardiovize na II. interní klinice FNUSA a LF MU. „Poskytujeme komplexní poradenství všem uživatelům tabáku, kteří vážně zamýšlí přestat kouřit cigarety nebo užívat alternativní tabákové a nikotinové výrobky, jako jsou například žvýkací tabák, elektronická cigareta, dýmka nebo doutník,“ uvedla koordinátorka centra Jana Jarešová. Centrum pro léčbu závislosti na tabáku sídlí ve 3. NP budovy C1 a na schůzku se je možné objednat na linkách 543 185 594 a 543 185 449.

Druhou možností je Konzultační centrum Nemocniční lékárny, které se nachází ve výdejně při vstupu z ulice Hybešova. „Klientům při úvodním setkání stanovíme míru závislosti na nikotinu a následně doporučíme další postup,“ popsal PharmDr. Marek Lžičař s tím, že obvykle vytvoří plán na tři až čtyři měsíce, což je doba potřebná ke změně zažitého vzorce chování. „Klienty si zveme na kontroly jednou za týden až dva. Kratší rozestupy mezi konzultacemi odvykajícím pomáhají držet se cíle – vydržet nekouřit do dalšího týdne je snazší, než do dalšího měsíce,“ vysvětlil. Splnit svůj cíl se podle zkušeností odborníků podaří více než polovině klientů.

Konzultační centrum mohou zájemci navštívit v pracovní dny od 9 do 15 hodin. Se žádostí o termín návštěvy je ale lepší lékárníky oslovit předem prostřednictvím telefonu 543 182 164 nebo e-mailu vydej.hybesova@fnusa.cz.

Přestaňte kouřit. FNUSA nabízí hned dvě bezplatné možnosti pomoci

Close up portrait of young attractive woman breaking down cigarette to pieces. Studio shot selective focus isolated on grey. Addiction concept