Transfuzní oddělení FNUSA za sebou má nejúspěšnější rok. Na 2024 chystá řadu novinek

Odběrové centrum Transfuzního oddělení Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně navštívil v loňském roce rekordní počet dárců krve i krevní plazmy. Plnou krev přišlo darovat 10 701 osob, což je přibližně o třicet procent více než v roce 2022.

Výrazně přibylo i dárců krevní plazmy, kterou transfuzní oddělení začalo odebírat v dubnu 2022. Plazmaferézu, tedy proces, při kterém je dárci odebrána pouze krevní plazma a ostatní krevní složky vráceny zpět do žíly, v loňském roce dárci absolvovali více než 400krát.

Vůbec poprvé se krev u sv. Anny rozhodlo darovat 1137 lidí. „Počet dárců, kteří k nám v roce 2023 zavítali, společně se skutečností, že se k nám také vrací, považuji za nejvýznamnější věc loňského roku. Jsme za to moc vděční a nadále se budeme snažit vytvářet prostředí, ve kterém budou lidé rádi pomáhat,“ říká primářka Transfuzního oddělení Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně MUDr. Jarmila Celerová. Kromě toho se v roce 2023 podařilo díky spolupráci s Úsekem informatiky FNUSA zavést například rozesílání SMS zpráv dárcům v momentě, kdy jejich krev vyrazí na svou záchrannou misi. Zaměstnavatelé ocenili také možnost přednášek o dárcovství přímo u nich ve firmách.

Do roku 2024 centrum vykročilo s novinkou v podobě elektronického potvrzení pro daňové přiznání. „Naši dárci budou mít potvrzení k dispozici online kdykoliv budou potřebovat, což jim, věříme, usnadní účetnictví,“ říká Celerová. Doposud daňové potvrzení k uplatnění odpočtu u daně z příjmu dostávali pouze fyzicky po odběru.

Odběrové centrum plánuje i letos pokračovat v motivačních akcích, při kterých dárci mohou díky partnerům transfuzního oddělení získat kromě dobrého pocitu také malou pozornost jako poděkování za jejich dobrý skutek. Aktuálně si tak mohou odnést poukaz na zvýhodněné vstupné 1+1 zdarma do wellness 4Comfort v brněnských Obřanech. Akce trvá až do 2. února. Novinkou je pak také dlouhodobá spolupráce s podnikem Star Waffles, který dárce krve i plazmy FNUSA odměňuje padesátiprocentní slevou na konzumaci při návštěvě dvou osob.

Poslední dárci roku 2023