Žvýkací PCR testy pro školáky se osvědčily

Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně už třetí týden nabízí školám možnost neinvazivního PCR testování žvýkací metodou. Její výhodou je jednoduché provedení bez rizika podráždění sliznice a hlavně zaručení vysoké citlivosti detekce. Ministerstvo školství i Magistrát města Brna teď navíc školám přislíbil příspěvky na uhrazení nákladů za PCR testy, které podle současné legislativy stačí provádět pouze jednou týdně.

Testování pomocí neinvazivních žvýkacích PCR testů aktuálně ve Fakultní nemocnici u sv. Anny v Brně využívají čtyři základní a jedna mateřská škola, mezi nimi také International School of Brno. „Je to podle nás dobrá cesta, jak celé testování na školách zjednodušit a zefektivnit. PCR testy jsou spolehlivější než antigenní, stačí je provádět jednou týdně a nemenší výhodou je samotný způsob odběru, který je u žvýkacích testů rychlý a čistý. Je to pohodlnější jak pro žáky, tak pro personál, který nemusí pracovat s biologickým materiálem,“ hodnotí po třech týdnech využívání metody ředitel International School of Brno Mgr. Jan Švihálek.

Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně kromě vyhodnocení testů nabízí školám kompletní servis s rozvozem a svozem zkumavek do laboratoří. „Žáci minutu požvýkají nasákavý sterilní tampon, umístí ho do zkumavky a pro ten si už naše laboratoř přijede, vše vyšetří a zašle škole výsledky,“ vysvětluje koordinátorka programu Ing. Kristýna Sosíková.

Laboratoře FNUSA mají aktuálně volné kapacity pro testování dalších škol, zájemci se mohou obracet na e-mail kristyna.sosikova@fnusa.cz.

Více o metodě testování ZDE.

Žvýkací PCR testy pro školáky se osvědčily