FN u sv. Anny v Brně hledá dobrovolníky

Nemoc COVID-19 na čas zastavila práci dobrovolníků u pacientů a bohužel některé z nich i odradila v dalším pokračování dobrovolnické činnosti. Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně, konkrétně DobroCentrum u sv. Anny, proto znovu hledá dobrovolníky. Centrum funguje již sedmým rokem, vystřídala se v něm více než stovka lidí, kteří na nemocničních odděleních strávili mnoho hodin času.

A co vlastně běžně dělá takový dobrovolník? Může třeba pomáhat pacientovi s křížovkou, doprovodit ho na procházku, ale také trénovat jeho paměť nebo asistovat při terapiích. Dá se říci, že všechny činnosti zajišťované dobrovolníky spojuje jedno – nezištná snaha pomoci pacientovi překlenout náročné období. „Cílem našich aktivit je pacienta potěšit, alespoň na chvíli mu pomoci zapomenout na strach nebo bolest a rozbít monotónnost nemocničních dnů,“ říká vedoucí DobroCentra u sv. Anny v Brně Svatava Kalná a dodává, že i přes psychickou náročnost ji práce s nemocnými nabíjí pozitivní energií. „Vždycky, když to nejde úplně snadno a jsem unavená, stačí úsměv pacienta nebo prosté ‚děkuji‘, a najednou to všechno dává smysl,“ říká s tím, že dobrovolníků není nikdy dost, a proto jsou rádi za každou novou posilu.

Z původní téměř stovky dobrovolníků je jich nyní pouhých 36. Svou roli v tom sehrála epidemiologická situace, někteří dobrovolníci z řad studentů dokončili školy, jiní řešili například problémy s prací. „Máme dobrovolníky různého věku, pracovníky různých profesí, majitele firem, maminky na mateřské i seniory,“ doplňuje Svatava Kalná s tím, že uvítají každého, kdo chce pomoci.

DobroCentrum u sv. Anny oficiálně funguje od ledna 2015. Dobrovolnické aktivity připravuje pro několik klinik a oddělení, řada akcí může být zajímavá i pro personál nebo veřejnost. Dobrovolníci také pomáhají s propagací dárcovství krve. O možnostech dobrovolnictví v programech DobroCentra u sv. Anny se zájemci mohou informovat na webu FNUSA, kde naleznou i přihlašovací formulář, nebo mohou rovnou napsat na emailovou adresu andrea.halatova@fnusa.cz.

FN u sv. Anny v Brně hledá dobrovolníky