Lékaři FNUSA na Blesk Ordinaci odhalili závažné zdravotní problémy

Nepodceňovat prevenci se vyplatí. Přesvědčit se o tom mohly tisíce lidí, které navštívily preventivní akce Blesk Ordinace na brněnském náměstí Svobody. Druhý ročník akce pod odbornou garancí Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně odhalil i závažné zdravotní problémy, zejména kožního charakteru.

Zdravotníci z Dermatovenerologické kliniky FNUSA a LF MU zkontrolovali mateřská znaménka a další útvary na kůži 270 zájemcům. V takovém počtu ošetřených narazili na čtyři melanomy, jedenáct basaliomů a dva spinaliomy. „Byl jsem poblíž náměstí, fronta před stanem nebyla tak hrozná, tak jsem si nechal poprvé v životě vyšetřit mateřská znaménka. A verdikt zněl melanom,“ uvedl pro deník Blesk Michal Hlaváč, kterého personál ihned objednal na odstranění. „Když se útvar správně a odborně odstraní v tomto raném stadiu, nebezpečí je minimální,“ uklidňovala pacienta sestřička Iveta Kusovská a jako příklad uvedla případ staršího muže, kterému na loňské Blesk Ordinaci odhalila lékařka také nejzávažnější typ rakoviny. „Pánovi se nádor odstranil, nyní chodí na pravidelné kontroly a je v pořádku.“ Včasné podchycení změn je v tomto případě zcela zásadní.

Lékaři dále v centru města odhalili například vysoké hodnoty nitroočního tlaku u celkem deseti osob. Jedná se o jeden z hlavních rizikových faktorů při vzniku glaukomu neboli zeleného zákalu, který může vést až k úplné ztrátě zraku.

Zájemci si mohli nechat změřit také krevní tlak, čehož využily zhruba tři stovky příchozích. „Vysoký tlak mělo zhruba deset procent vyšetřených,“ doplnil MUDr. Pavel Niedermayer, který v jednom případě naměřil i extrémně vysoký tlak 212/103 mmHg a dotyčnému doporučil co nejdříve navštívit praktika a problém začít řešit.

Nechybělo ani vyšetření plic na přístroji s názvem spirometr. Zdravotníci FNUSA dvěma osobám diagnostikovali astma, u šestnácti příchozích zachytili zúžené dýchací cesty a u tří osob námahovou dušnost.

U stánku, kde si zájemci mohli nechat změřit hladinu cukru v krvi, byl diagnostikován jeden nový diabetik. „V šesti případech jsme dále zaznamenali vysoké podezření na prediabetes a diabetes a celkově jsme pro pozitivní screening na odběr lačné glykémie k lékaři odeslali 64 osob,“ upřesnil MUDr. David Koupý.

Své aktivity představilo také DobroCentrum u sv. Anny, preventivní projekt Kardiovize ICRC nebo Transfuzní oddělení, které na náměstí Svobody šířilo informace zejména o darování krve. „Podařilo se nám provést 232 orientačních vyšetření krevních skupin. Doufáme, že některé z tváří potkáme i u nás v odběrovém centru,“ dodala s úsměvem vedoucí laborantka Markéta Boleslavová.

Akci pořádanou deníkem Blesk s generálním partnerem VZP zahájil ministr zdravotnictví Vlastimil Válek, který vyzdvihl důležitost prevence a oznámil, že od nového roku budou pojišťovnou hrazeny opět dvě preventivní zubní prohlídky ročně.