Psoriázu může spustit stres i infekce

Dne 29. října si připomínáme Světový den psoriázy, který na toto onemocnění, postihující asi tři procenta české populace, upozorňuje. I. dermatovenerologická klinika Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně a LF MU je jedním z center pro jeho léčbu.

Psoriáza neboli lupénka je poměrně časté neinfekční zánětlivé onemocnění s tvorbou zarudlých ložisek pokrytých typickými stříbřitými šupinami. Obvykle se vyskytuje na loktech, kolenou nebo ve vlasech, ale může postihnout kůži celého těla a dokonce i klouby. „Tato diagnóza výrazně ovlivňuje kvalitu života nemocných, omezuje jejich pracovní i sociální zapojení a je zdrojem psychických obtíží. Chronický zánět pak vede i ke zkrácení délky života,“ popisuje primář I. dermatovenerologické kliniky Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně a LF MU MUDr. Miroslav Nečas, Ph.D.

V rozvoji psoriázy hraje významnou roli dědičnost, ačkoliv nemoc jako taková se nedědí – dědí se pouze dispozice k ní. Za vlastní manifestaci onemocnění jsou zodpovědné vlivy zevního prostředí, což mohou být různé infekce, nejčastěji streptokokového původu, stres nebo i některé léky.

Onemocnění, které je provázeno chronickým zánětem kůže nízké intenzity, může urychlovat povšechnou aterosklerózu tepen a také se často spojuje s metabolickým syndromem (hypertenze, obezita, diabetes). „V dnešní době tedy psoriázu chápeme nejen jako kožní, ale jako systémové onemocnění, které je třeba zavčas a adekvátně léčit. Léčebné možnosti zejména závažné psoriázy se naštěstí v posledních letech výrazně rozšířily,“ vysvětluje dermatolog.

Lehkou psoriázu, která trápí většinu pacientů, lze úspěšně léčit lokálními mastmi a krémy, jako jsou například kortikoidy nebo deriváty vitamínu D3. U rozsáhlejších forem psoriázy dermatologové využívají také fototerapii neboli světloléčbu, kdy je postižená kůže ošetřována UV zářením. „Pro nejzávažnější případy máme k dispozici systémové léky ve formě tablet, například acitretin, metotrexát nebo cyklosporin, a zejména pak moderní biologickou léčbu, která je zacílená na patologicky změněné imunitní procesy u psoriázy,“ popisuje primář pracoviště, které je přímo centrem biologické léčby psoriázy.

Centrum biologické léčby při I. dermatovenerologické klinice Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně a LF MU vzniklo jako jedno z prvních v Česku a v současné době léčí kolem 230 psoriatiků. „Biologika vstoupila do dermatologie zhruba před sedmnácti lety a zcela zásadním způsobem změnila možnosti léčby. Indikována mohou být u pacientů, kteří jsou kandidáty na systémovou terapii psoriázy a předchozí standardní systémová terapie u nich selhala,“ uvádí prim. Nečas a doplňuje, že pacienti se závažnou formou nemoci mohou být po telefonickém objednání do centra odesláni k posouzení vhodnosti terapie.