Tisková zpráva, 22. 5. 2017, Brno

Jak správně provádět resuscitaci, mluvit s operátorem záchranné služby nebo jak reagovat na příznaky mozkové mrtvice – to vše budou muset zvládnout školáci, kteří se zúčastní letošního zážitkového závodu FAST běh. Ten organizuje již podruhé vzdělávací projekt HOBIT Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně.

V brněnském parku Lužánky čeká už tento čtvrtek 25. května na závodníky trať s několika stanovišti, na kterých se budou muset vypořádat se situacemi a úkoly, kdy jde doslova „o život“. Kromě správnosti provedení úkolů jde i o rychlost, jak naznačuje název závodu „FAST běh“. FAST zároveň odkazuje na mnemotechnickou pomůcku pro rozpoznání příznaků mozkové mrtvice (Face = ochrnutý obličej, Arm = ochrnutá paže, Speech = zmatená řeč, Time = čas volat ihned 155).

„Závod je jedinečný v tom, že žáci si na stanovištích na vlastní kůži vyzkouší situace, o kterých se doposud ve škole učili jen teoreticky. Z minulého roku máme zkušenost, že i sebepřipravenější závodníci jsou v první chvíli zaskočeni, když před nimi zkolabuje člověk se srdečním infarktem nebo když mají záchranáři popsat, co a kde se stalo,“ vysvětluje Hana Pokorná, organizátorka závodu. Závod tímto způsobem poskytuje žákům jedinečnou průpravu, díky které budou schopni zachránit lidský život.

“Cévní mozková příhoda a infarkt myokardu jsou společně nejčastějšími příčinami úmrtí celosvětově. Mnohým úmrtím lze předejít včasnou pomocí okolí postiženého. A proto se snažíme dlouhodobě a systematicky vzdělávat školní mládež, jak reagovat, aby postiženého zachránili,” uvedl doc. Robert Mikulík, vedoucí Komplexního cerebrovaskulárního centra ve Fakultní nemocnici u sv. Anny a cerebrovaskulárního výzkumného programu vědeckého centra FNUSA-ICRC.

Kromě samotné tratě s úkoly se účastnici i kolemjdoucí mohou těšit na bohatý doprovodný program. Soutěžící, kteří zrovna nebudou na trati, se zabaví na lanových překážkách a bodyzorbingem, které pro ně připraví firma Milanovy aktivity. Na stáncích projektů Fakultní nemocnice u sv. Anny Brno – „Kardiovize Brno 2030“ a  „HOBIT – Hodina Biologie pro živoT“, pro ně budou nachystané kvízy, soutěže a také interaktivní část, během které si budou moci vyzkoušet, s jakými obtížemi se potýká pacient po cévní mozkové příhodě.

A co víc FAST běh nabídne? „Stejně jako vloni se do akce ochotně zapojí hasičský záchranný sbor z Brna, který předvede hasičský vůz a jeho technické vybavení. Také opět počítáme s Mistry extraligy – hokejisty HC Kometa Brno, kteří vítězům předají odměny. Účastníky čeká diskuse s Karolínou o tom, jak ji v jejích 21 letech postihla cévní mozková příhoda,“ doplňuje Hana Pokorná.

Závod vypukne ve čtvrtek 25.5.2017 v 10 hodin, za budovou Střediska volného času Lužánky a zúčastní se jej celkem 15 týmů z jihomoravských škol. Akci bude letos uvádět energický Ondřej Blaho, moderátor rádia Kiss a pořadu Dobré ráno České televize.

Podrobné informace o závodu se dočtete na stránkách www.projekthobit.cz

Video z loňského ročníku: https://www.youtube.com/watch?v=-UOyO8P8DDU

Karolína, která ve 21. letech prodělala CMP: https://www.youtube.com/watch?v=R1d_u4lwko4

Fotografie z 1. ročníku FAST běhu