Jde očkování proti COVID-19 dohromady s kojením?

Aktuální k 4. 2. 2021

Zpracoval Mgr. Jan Bobek, Ph.D., Cerebrovaskulární výzkumný tým FNUSA-ICRC

Prestižní časopis The Lancet zveřejnil počátkem února článek, ve kterém autoři diskutují bezpečnost kojení u žen očkovaných proti COVIDu-19.

Očkování vědci považují za efektivní způsob boje proti nemoci COVID-19. Dosud dostupné vakcíny přitom prošly řadou testování, které však nebyly prováděny na kojících ženách. Z toho důvodu vyhlásil výrobce vakcín Pfizer doporučení, podle kterého nemají být vakcíny podávány kojícím ženám bez porady s lékařem či farmaceutem, aby nebyl narušen zdravý vývoj dítěte.

Toto doporučení převzaly státní zdravotní instituce, jako je například britské ministerstvo zdravotnictví a lékaři (např. praktičtí a gynekologové) se proto v mnoha případech zdráhají doporučit očkování proti COVIDu-19 kojícím ženám. Kojící ženy jsou tak postaveny před těžkou volbu, zda se vzdát buď kojení samotného (které je vědci všeobecně považováno za velmi prospěšné pro vývoj dítěte), nebo odložit očkování. Zvlášť složitá je tato volba pro ženy, které v době kojení či bezprostředně po ní vypomáhají ve zdravotnictví nebo se jinak vystavují zvýšenému riziku nákazy.

Doporučení vládních institucí proti očkování kojících ženy bylo nakonec staženo, obavy praktických lékařů a gynekologů však často přetrvávají. Důvodem je fakt, že vakcína nebyla na kojících ženách dosud testována. Na druhou stranu však vědci opakovaně prokázali, že virové částice COVIDu-19 se přes mateřské mléko nepřenášejí. Kojení navíc posiluje imunitu dítěte a snižuje u něj pravděpodobnost nákazy.

Autoři článku si proto kladou otázku, zda znemožnění očkování kojících žen dítě skutečně chrání, nebo mu naopak škodí. Poukazují také na to, že v mnoha zemích světa byla vládní a lékařská doporučení proti očkování kojících žen zrušena. Zároveň navrhují, aby výrobci vakcín v budoucnu úzce spolupracovali s vědci a dalšími specialisty, kteří se zabývají zdravím kojících žen a jejich dětí.

 

Zdroj: Merewood A, Bode L, Davanzo R, Perez-Escamilla R. Breastfeed or be vaccinated-an unreasonable default recommendation. Lancet. 2021 Feb 13;397(10274):578. doi: 10.1016/S0140-6736(21)00197-5. Epub 2021 Feb 4. PMID: 33549167.