Aktuální k 2. 4. 2020

Mgr. Jitka Löscherová, Úsek vědy a výzkumu, knihovna FNUSA

Vydavatelství BMJ zveřejnilo 2. dubna 2020 zprávu o tom, že čínské úřady naznačují, že čtyři pětiny případů COVID-19 jsou asymptomatické.

Z Číny přicházejí nové důkazy, které naznačují, že velká většina infekcí koronaviry nevede přes klasické příznaky. Čínské úřady začaly 1. dubna 2020 zveřejňovat denní údaje o počtu nových případů koronaviru, které jsou asymptomatické, přičemž údaje z prvního dne naznačují, že přibližně čtyři z pěti infekcí koronaviru nebyly způsobené žádným onemocněním. Mnoho odborníků se domnívá, že nepozorované asymptomatické případy infekce koronaviru mohou být důležitým zdrojem nákazy.

Celkově 130 ze 166 nových infekcí (78%) identifikovaných během 24 hodin do odpoledne ve středu 1. dubna bylo asymptomatických, uvedla čínská Národní komise pro zdraví. A většina z 36 případů, ve kterých pacienti vykazovali příznaky, zahrnovala příjezdy ze zámoří.

Tom Jefferson, epidemiolog a čestný výzkumný pracovník v Centru pro medicínu založenou na důkazech na Oxfordské univerzitě, uvedl, že výsledky jsou „velmi, velmi důležité“. Jefferson řekl, že je docela pravděpodobné, že virus cirkuluje déle, než se obecně věřilo, a že mu byly vystaveny již velké části populace. Zhong Nanshan, vedoucí lékařský poradce čínské vlády, uvedl, že asymptomatické infekce by nemohly způsobit další velké vypuknutí Covid-19, pokud by byli tito lidé drženi v izolaci. Úředníci říkají, že je to obvykle 14 dní.

South China Morning Post citovala utajovaná data a uvedla, že Čína již pomocí kontaktního testování našla více než 43 000 případů asymptomatické infekce. Zdá se, že nejnovější zjištění jsou v rozporu se zprávou Světové zdravotnické organizace z února, zaměřenou na COVID-19 v Číně. Ta říká, že „podíl skutečně asymptomatických infekcí není jasný, ale zdá se, že je relativně vzácný a nezdá se, že by byl hlavním hnacím motorem přenosu.“

Od té doby však WHO hlásí další vědce, včetně Sergia Romagnaniho, profesora klinické imunologie na Florentské univerzitě, že mají důkaz, že většina lidí infikovaných virem nevykazuje klasické příznaky. Romagnani vedl výzkum, který ukázal, že při plošném testování ve zcela izolované vesnici s přibližně 3 000 lidmi v severní Itálii došlo k poklesu počtu lidí s příznaky Covid-19 o více než 90% během 10 dnů izolování lidí.

V článku na webových stránkách Centra pro medicínu založenou na důkazech Jefferson a Carl Heneghan, ředitel centra a redaktor BMJ EBM, píší: „Není pochyb o tom, že Covid-19 může být mnohem rozšířenější, víc než se zdá.

Zdroj: BMJ 2020; 369 doi: https://doi.org/10.1136/bmj.m1375 (Published 02 April 2020)