Tisková zpráva, 18. 11. 2016, Brno

Pacientům a jejich rodinám, kterým do života zasáhla cévní mozková příhoda, je určena nová publikace, kterou v těchto dnech vydal cerebrovaskulární výzkumný program (Stroke) Mezinárodního centra klinického výzkumu Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně (FNUSA-ICRC). „Podává ucelené informace o onemocnění a jeho vlivu na pacienta. Dotýká se všech relevantních témat, od přijetí pacienta do nemocnice a popisu vyšetření, přes případné komplikace, až po rehabilitaci a následnou péči,“ uvedla jedna z autorů Hana Pokorná.

Publikaci vytvořila spolu s šéfem výzkumného programu doc. Robertem Mikulíkem, kolegou MUDr. Ondřejem Volným a řadou dalších odborníků z mnoha oblastí medicíny a péče.
Cévní mozkové příhody (CMP) jsou celosvětově druhou nejčastější příčinou úmrtí a nejčastější příčinou trvalé invalidity. CMP ve světě podle statistik zabíjí každých šest vteřin. V České republice ročně postihne 42 tisíc lidí, z toho 12 tisíc na její následky zemře. Obecně se onemocnění spojuje spíše se staršími lidmi, nemoc ale postihuje i mladší ročníky. Ve světě ročně prodělá CMP 83 000 lidí mladších dvaceti let.

Brožura začíná podrobným zmapováním prvních minut, hodin a dnů pacienta s CMP. Následně jsou představeny používané zobrazovací metody, dysfagie – porucha polykání, logopedická péče či rehabilitace. Přiblíženy jsou psychické změny pacienta i následná péče. Kapitola Cévní mozková příhoda detailně pak ukazuje rizikové faktory, jednotlivé příznaky i jak včas a efektivně pomoci. Nechybí řada názorných obrázků a ilustrací a kontakty na související projekty a instituce. „Takto ucelená publikace nemá podle našich informací a hledání v Česku obdoby, na jednu srovnatelnou jsme narazili pouze v USA,“ přibližuje Ondřej Volný.
Primárně je publikace zdarma nabízena pacientům po CMP a jejich příbuzným. Další informace a publikaci ke stažení lze najít na https://www.fnusa.cz/o-nemocnici/cmp/.

Kontakt pro média:
Ing. Petra Veselá, asistentka ředitele FNUSA, kontakt pro média, tel. +420 604 121 122, petra.vesela@fnusa.cz
Mgr. Pavel Gejdoš, PR manažer FNUSA-ICRC, tel. +420 605 231 414, pavel.gejdos@fnusa.cz