Vliv vysoké dávky vitamínu D3 při léčbě středně těžkého a těžkého COVIDu-19

Aktuální k 17. 2. 2021

Zpracoval Mgr. Jan Bobek, Ph.D., Cerebrovaskulární výzkumný tým FNUSA-ICRC

Prestižní časopis The Journal of the American Medical Association zveřejnil článek, ve kterém autoři vyhodnocují vliv vysoké dávky vitamínu D3 na léčbu těžkého nebo středně těžkého průběhu onemocnění COVID-19.

Brazilští vědci analyzovali vliv jediné vysoké dávky (200 000 mezinárodních jednotek) vitamínu D3 u pacientů hospitalizovaných s těžkým nebo středně těžkým průběhem COVIDu-19. Studie se zúčastnilo celkem 240 pacientů, které lékaři náhodně rozdělili do dvou skupin: 120 pacientů v první skupině léčili vysokou dávkou vitamínu D3, zatímco dalším 120 pacientům podali placebo.

Studie probíhala mezi 2. červnem a 27. srpnem 2020 a vědci během ní nezjistili žádný významný rozdíl mezi skupinami s vitamínem D3 a placebem. V obou skupinách byl průměrný pacient hospitalizován po dobu sedmi dní a srovnatelná byla také úmrtnost a potřeba umělé podpory dýchání.

Vědci z těchto poznatků vyvozují, že jediná vysoká dávka vitamínu D3 není efektivní metodou pro léčbu těžkého či středně těžkého průběhu nemoci COVID-19.

Zdroj: Murai IH, Fernandes AL, Sales LP, et al. Effect of a Single High Dose of Vitamin D3 on Hospital Length of Stay in Patients With Moderate to Severe COVID-19: A Randomized Clinical Trial. JAMA. Published online February 17, 2021. doi:10.1001/jama.2020.26848